Udhëheqësit e G7 diskutojnë për klimën dhe vaksinat në Cornwall

 Udhëheqësit e G7 diskutojnë për klimën dhe vaksinat në Cornwall

Samiti i G7 po vazhdon të mbahet me një seri diskutimesh.

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, në takim me palët ka hedhur në tryezë diskutimin për klimën dhe vaksinat.

Italia, si vendi i parë në Perëndim që u prek nga pandemia,  bëri presion të vazhdueshëm për  të marrë një fond të rimëkëmbjes nga Bashkimi Europian.

Advertisement

Draghi do ta ketë si rendin e ditës çështjen e rimëkëmbjes pas virusit COVID-19 dhe përpjekjet për të luftuar ndryshimet e klimës, transmeton Klankosova.tv.

Italia gjithashtu kryeson G20 këtë vit, kështu që është përgjegjëse për marrjen e çdo premtimi nga Cornwall në samitin e tetorit me udhëheqësit e tjerë kryesorë të botës në Romë.

Sekretarja e Jashtme e Shadow e Mbretërisë së Bashkuar, Lisa Nandy, thotë se ekziston një rast moral, ekonomik dhe shëndetësor që Britania të ndihmojë vaksinimin e botës kundër koronavirusit.

“Ajo që na duhet gjatë 48 orëve të ardhshme nuk janë vetëm ambiciet për ta vaksinuar botën por një plan aktual”, thotë ajo.

Ajo i tha BBC zotimin e Kryeministrit Boris Johnson përpara takimit të G7 për të dhuruar 100 milionë doza të tepërta vaksine për disa nga vendet më të varfra të botës ishte.

 

 

 

Advertisement

Të ngjashme