Përmbytjet në Kinën qendrore lënë të vdekur të paktën 33 persona (VIDEO)

 Përmbytjet në Kinën qendrore lënë të vdekur të paktën 33 persona (VIDEO)

Të paktën 33 njerëz vdiqën dhe tetë janë ende të zhdukur në përmbytjet e rënda që nga e marta në provincën Henan të Kinës qendrore, sipas zyrtarëve.

Qyteti tashmë i vërshuar në Zhengzhou, kryeqyteti i provincës Henan, u godit nga 20 centimetra shi nga ora 4 deri në 5 pasdite vetëm të martën, tha agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua, duke cituar agjencinë e motit Henan, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Videot e postuara në internet tregonin lagje të tëra të mbuluara me ujë.

Advertisement

Transporti dhe puna janë ndërprerë në të gjithë krahinën, me shira që i shndërruan rrugët në lumenj që rrjedhin me shpejtësi, duke larë makinat dhe duke u rritur në shtëpitë e njerëzve.

Në të gjithë provincën, të paktën 33 njerëz vdiqën dhe tetë të tjerë janë zhdukur, ndërsa më shumë se tre milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet këtë herë, njoftoi transmetuesi shtetëror CCTV.

Advertisement

Të ngjashme