Notarja spanjolle duhej të linte djalin që ushqehet me gji në shtëpi

 Notarja spanjolle duhej të linte djalin që ushqehet me gji në shtëpi

Notarja e sinkronizuar spanjolle Ona Carbonell ka thënë se është e zhgënjyer që nuk mund ta marrë djalin e saj i cili është ende në gji me vete në Lojërat Olimpike, sepse familja e saj do t’i nënshtrohej kufizimeve të tilla drastike në Japoni.

Burri dhe djali i saj Kai, i cili është gati një vjeçar, do të duhet të qëndronin në karantinë në një hotel të veçantë dhe nuk do të ishin në gjendje të linin dhomën e tyre për 20 apo më shumë ditë që do të ishte në Japoni, tha ajo në faqen e saj në Instagram.

“Që unë të shkoj dhe ta ushqej me gji Kai sa herë që i duhet gjatë ditës unë do të duhet të largohem nga vila olimpike, flluska e ekipit dhe të shkoj në hotel, duke rrezikuar shëndetin e ekipit tim.”

Advertisement

“Unë duhej të merrja një vendim me të vërtetë të ashpër … sepse imponimet e qeverisë japoneze nuk janë në përputhje me performancën time atletike dhe të qenit me familjen time në të njëjtën kohë,” tha Carbonell, pwrcjell Klankosova.tv.

“Shpresoj që atletë të tjerë të mund të merren me këto kushte dhe t’i marrin ende fëmijët e tyre me vete. Personalisht nuk mund t’i pranoj këto kushte. Unë nuk do të jem mirë, do të duhet të përdor pompën e gjirit për 20 ditë duke shpresuar që Kai akoma dëshiron të ushqehet me gji, diçka që është shumë e rëndësishme për mua “.

Carbonell fillimisht i ishte thënë se ajo nuk mund ta merrte Kai me vete pasi familjet e atletëve nuk mund të udhëtonin me ta, por pasi panë atletë të tjerë duke përshkruar shqetësimin e tyre kur duhej të zgjidhnin midis Lojërave dhe foshnjave të tyre, ajo dhe trajneri i saj kërkuan Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, raporton Reuters.

Dy javë më parë ata i thanë asaj se mund të sillte Kai, por vetëm në përputhje me rregullat e vendosura nga qeveria japoneze.

Carbonell tha se vetëm fundi i pandemisë do ta bënte pajtimin e amësisë dhe sportit elitar të mos ishte më diçka “praktikisht e pamundur për t’u kryer”.

 

Advertisement

Të ngjashme