SHËNDETËSI

ShSKUK: Në trajtim 38 pacientë me COVID-19

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka njoftuar se 38 pacientë me COVID-19 po trajtohen me COVID-19 dhe post-covid.  ShSKUK bëri të ditur se prej tyre 14 janë të konfirmuar si COVID-19 dhe 24 të tjerë po marrin trajtim mjekësor pas COVID-19.  Me oksigjeno-terapi janë 14 pacientë, kurse nuk ka pacientë në mjekim intensiv.  Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:  Klinika Infektive, 8 pacientë  Klinika e Pulmologjisë, 18 pacientë, post-covid  Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive, nuk ka asnjë pacient  Spitali i Gjakovës, 6 pacientë  Spitali i Pejës, 5 pacientë ...

Read more

Vaksinimi i fëmijëve mbi 5 vjeç kundër Covid-19, flasin nga Ministria e Shëndetësisë

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Izraeli tashmë ka filluar vaksinimi i fëmijëve mbi 5 vjeç. Duke parë që kontinenti europian është përfshirë nga një valë e re e Covid-19, Rregullatori Europian i Barnave ka miratuar përdorimin e vaksinës Pfizer kundër Covid-19 edhe për fëmijët nga mosha 5 deri më 11 vjeç.  Ministria e Shëndetësisë thotë se në fokus e ka vaksinimin e nxënësve mbi 13 vjeç përderisa infektologët theksojnë se vaksinimi i fëmijëve nga mosha 5 vjeçare është i nevojshëm.  Hamdi Ramadani thotë se vaksinimi i fëmijëve nga 5 deri në 11 vjeç është i nevojshëm sepse kjo moshë rrezikohet nga Covid-19 dhe sipas tij, sa më parë që Kosova të marrë vendimin për vaksinimin e kësaj grupmoshe aq më mirë do të jetë për fëmijët.  “Për shkak të dobisë së madhe, mbrojtjes së shëndetit të fëmijëve me vaksinë dhe jo me lënë në dorën e virusit Covid-19 fëmijën 5 vjeç ose 6 ose 7, se a po e sulmon, si po e sulmon’, tha Ramadani për RTK’në.  Në Kosovë këtë muaj ka filluar vaksinimi i fëmijëve të moshës mbi 12 vjeç pa indikacione shëndetësore dhe sipas MSH’së fokusi i procesit është vaksinimi i nxënësve, shtatzënave, lehonave dhe qytetarëve nga secila grupmoshë.  “Numri më i madh i shteteve që kanë lejuar vaksinimin e fëmijëve, për momentin fokusin e kanë tek kjo grup-moshë, por gjithsesi, MSH përcjell të rejat rreth vaksinimit kudi dhe iu përmbahet rekomandimit rreth vaksinimit që janë nga organizatat si ECDC, OBSH, CDC,...

Read more

Bie numri i infektimeve me COVID-19 në Shqipëri, shënohen 3 të vdekur

Tre persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit.  Ministria e Shëndetësisë tha se në 1664 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 195 qytetarë, në këto bashki: 63 në Tiranë, 23 në Fier, 18 në Durrës, 12 në Berat, 10 në Lushnje, 9 në Mallakastër, 8 në Vlorë, nga 5 qytetarë në Gjirokastër, Sarandë, Lezhë, Tropojë, 4 në Krujë, nga 3 qytetarë në Kurbin, Mat, Kuçovë, Skrapar, Librazhd, nga 2 qytetarë në Selenicë, Patos, Roskovec, nga 1 qytetar në Kukës, Himarë, Dropull, Përmet, Këlcyrë,...

Read more

BioNTech nis punën për të përshtatur vaksinën për variantin e ri të COVID-19

BioNTech është duke punuar për të adaptuar vaksinën për koronavirusin në mënyrë që të jetë efektive edhe për variantin “Omicron”. Nëse do të shihet e nevojshme, kompania do ta ketë gati versionin e përditësuar të vaksinës brenda 100 ditëve.  Kompania ka filluar zhvillimin në mënyrë që të lëvizë sa më shpejt të jetë e mundur, tha BioNTech në një deklaratë.  Hapat e parë të zhvillimit të një vaksine të re mbivendosen me kërkimin e nevojshëm për të vlerësuar nëse do të nevojitet një vaksinë e re, një proces që filloi të enjten e kaluar sapo lajmet për variantin e ri filluan të përhapen në mbarë botën.  Gjermani BioNTech dhe partneri në prodhimin e vaksinës për koronavirusin Pfizer Inc. bënë plane muaj me parë për të siguruar që një version i ri i vaksinës së tyre të mund të jetë gati brenda 100 ditëve nëse është e nevojshme.  Varianti ‘Omicron’ është cilësuar si shqetësues nga OBSH ndërsa vendet e BE kanë filluar tashmë të pezullojnë udhëtimet nga Afrika e Jugut. 

Read more
Page 1 of 27 1 2 27