Category Archives: Rajoni & Bota

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në [...]

Kryeministri polak e paralajmëron Zelenskyn të mos e ofendojë më kurrë Poloninë

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka [...]

Blinken beson se Irani nuk është palë e përgjegjshme në programin bërthamor

Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron [...]

Kosova.info – Nga një Kuran i shekullit XVI e deri te vezët Fabergé

Muzeu Shtetëror Qendror në Almaty, Kazakistan, po shfaq një koleksion të veprave të rralla të [...]

Integrim para anëtarësimit të vendeve kandidate në BE

Idetë që vendet evropiane, të cilat synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian, gradualisht të integrohen në [...]

Arrestohet në Norvegji një ish-komandant i Wagnerit në përpjekje për t’u kthyer në Rusi

Policia norvegjeze ka arrestuar ish-komandantin e Wagnerit, Andrei Medvedev, me dyshimin për tentativë për një [...]

Shefi sicilian i mafies Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafies, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në [...]

Papa Françesku: Migrantët nuk e pushtojnë Evropën

Papa Françesku ka thënë të shtunën se qeveritë perëndimore duhet të kujdesen më shumë për [...]

BE sqaron risitë për lëvizjen në Shengen

Komisioni Evropian paraqiti në nëntor 2016 një propozim për Sistemin Evropian të Informacionit dhe Autorizimit [...]

“Moska nuk është Rusia”: Një mësuese dokumenton për një vit jetën në Siberi

Nastya Subbotina, një 24-vjeçare me prejardhje nga Moska, jetoi një vit duke dhënë mësim në [...]