Category Archives: Kulturë

Nga “Dumb Money” te “Saw X”: 10 filmat për t’u parë në shtator

Filmat si “The Equaliser”, “Saw X”, “Dumb Money” e me radhë, janë lista e rekomanduar [...]

Kujtim dashurie

Kujtim dashurie Kosova.info – Drejt, shpejt, guximshëm… 15 vite me ju! Shkruan: Ilir MUHARrEMI I [...]

Emërohet komiteti për përzgjedhjen e filmit të Kosovës për Oscars

Është emëruar komiteti për përzgjedhjen e filmit të Kosovës për edicionin e 96-të të festivalit [...]

Kosova.info – Rekord unik nga “Oppenheimer”

Filmi “Oppenheimer” pa dyshim që bashkë me “Barbie” kanë qenë më të përfolurit e këtij [...]

Shfaqja e Zana Durakut në “Etnofest” kujton kultivuesin e këngës popullore, Rizah Bllaca

Nata e mbrëmshme, në festivalin Etnofest që po mbahet në fshatin Kukaj, solli shfaqjen e [...]

Baleti i Kosovës, pjesë e festivalit “Fini Dance Festivale & Awards” në New York

Trupa e Baletit të Kosovës do të jetë pjesë e festivalit “Fini Dance Festivale & [...]

“Liria për të qenë vetvetja” përmes artit dhe kulturës tradicionale

Në rrugën gjarpërore, të rrethuar me gjelbërim, shihen vetëm disa shtëpi larg. Në fund të [...]

Osmani: Ulpiana zbulon thesaret e fshehura të së kaluarës sonë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Ulpiana është një udhëtim nëpër kohë që zbulon thesaret [...]

Kosova, skenë e vallëzimeve tradicionale nga bota

Në Prishtinë po mbahet edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Vallëzimit dhe Arteve, Newborn [...]

Mbyllet edicioni i 21-të i Dokufest-it/çmimet

Mbyllet edicioni i 21-të i Dokufest-it/çmimet Kosova.info – Drejt, shpejt, guximshëm… 15 vite me ju! [...]