Category Archives: Kulturë

Djegia e Muzeut të muzikës në Gjakovë, Çeku: Krim, përgjegjësit të marrin dënimin e merituar

Hajrullah Çeku, Ministër i Rinisë, Kulturës dhe Sportit ka reaguar pas djegies së Muzeut të [...]

Imzot Dodë Gjergji: Nderimi ynë për Nënë Terezën është një privilegj

Imzot Dodë Gjergji Ipeshkëv i Dioqezës Prizren–Prishtinë  Zonja dhe zotërinj,  vëllezër dhe motra, Jemi bashkuar [...]

Shtëpia botuese “Dukagjini” anëtarësohet në rrjetin EEPG

Shtëpia botuese “Dukagjini” bëhet anëtare e plotë e rrjetit EEPG – (European Educational Publishers Group), [...]

Ky është filmi i ri që po ia kalon “Barbie”-t

“Barbie” është aktualisht filmi më fitimprurës i vitit, por duket se mbretërimi i tij do [...]

Biblioteka Kombëtare: Shiu rrezikon të mykë libra e dokumente

Biblioteka Kombëtare: Shiu rrezikon të mykë libra e dokumente Kosova.info – Drejt, shpejt, guximshëm… 15 [...]

Fillon edicioni i 53-të i Festivalit të Teatrove në Ferizaj

Në Ferizaj, sonte më 27 gusht fillon edicioni i 53-të i Festivalit të Teatrove. Për [...]

Nëna Tereze mësuese, profesoreshë dhe drejtoreshë e shkollës Shën Maria në Kalkutë

Shkruan: Don Lush GJERGJI              Kontributi i saj në shkollim, [...]

Të hënën mbahet mbledhje komemorative për nder të jetës dhe veprës së aktorit, Xhevat Qorraj

Teatri Kombëtar i Kosovës ka njoftuar me anë të një postimi se do të mbahet [...]

Dua Lipa bëhet pjesë e një dokumentari të Disneyt

Këngëtarja me rrënjë nga Kosova, Dua Lipa do të luajë në serialin e ri dokumentar “Camden”, [...]

Dje u promovua memoriali “Muri i nderit”, reagon Buxhovi: Historia fshihet ende, apo jo?

Dje, në Prishtinë është zbuluar “Muri i Nderit”, i cili është ndërtuar si dëshmi e [...]