Category Archives: Kulturë

Kosova.info – E KËRKOVA ZOTIN

🤲🤎 E KËRKOVA ZOTIN I kërkova Zotit të më merrte krenarinë dhe Zoti tha jo.Ai [...]

Një festival për kulturën e komuniteteve të margjinalizuara

Lakror me spinaq, fli, mantia, byrek e speca të mbushur. Këto janë ushqimet që gratë [...]

Kosova.info – Hapet ekspozita “Ethos”

Nesër, e enjte me datë 7 shtator në ora 12:00, në ndërtesën e vjetër të [...]

Sopranoja Marigona Qerkezi, sezonin operistik e hap në Spanjë me Aidën 

Në tërë minutat e emisionit të sotëm “Ora e Pasdites” u fol për muzikën. Sopranoja [...]

POROSITË E SHËN NËNËS TEREZE PËR NE: 6. “Dashuria – mjekim për çdo sëmundje”

“Ju, të sëmurët e pashërueshëm, do të mund të bëni shumë për të varfër, sepse [...]

Përmbyllet ‘Hardh Fest’, Latifi: Është krenaria e Rahovecit

Është përmbyllur edicioni treditor i festivalit që gërsheton vjeljen e rrushit dhe muzikën në një [...]

Kultura mijëvjeçare e Kosovës me çmim ndërkombëtarë në Irlandë

Gjatë konferencës vjetore të Asociacionit Evropian të Arkeologëve të mbajtur në Irlandën Veriore, ekipi profesional [...]

Promovohet vepra monografike për Avdyl Hysë Gjonbalajn

Në Institutin Albanologjik në Prishtinë është promovuar vepra monografike `Avdyl Hysë Gjonbalaj – Tribun i [...]

Artan Fuga: Si po thahet gjuha shqipe!

Artan Fuga: Si po thahet gjuha shqipe! Kosova.info – Drejt, shpejt, guximshëm… 15 vite me [...]

Njihuni me fshatin mysliman në verilindje të Shqipëris që kujdeset për pesë kishat e tij

Në fshatin Kërçisht të Sipërm, në Njësisë Administrative Maqellarë në Bashkinë Dibër, kanë mbetur 50 [...]