Category Archives: Kulturë

Kitaristi arbëresh tregon shqiponjën që ka tatuazh, De Bartolo: Dua të mësoj shqip

Santino de Bartolo është një arbëresh i cili do të jetë i pranishëm në koncertin [...]

Dosja osmane për jetën e Ismail Qemalit dhe disa reflektime të gazetave osmane ndaj pavarësisë së Shqipërisë

Pa dyshim që Ismail Qemali i takon plejadës së artë të intelektualëve të shekullit më [...]

Franca fiton “Junior Eurovision Song Contest 2023”, Shqipëria e 8-ta

Franca ka triumfuar në Festivalin e të rinjve 2023. Festivali që u zhvillua në Nice [...]

Biznes modern me zanatin e vjetër

Biznes modern me zanatin e vjetër Kosova.info – Drejt, shpejt, guximshëm… 15 vite me ju! [...]

Shkrimtarit Ismail Kadare i dorëzohet çmimi letrar ‘Beqir Musliu’

Sot në Tiranë, shkrimtarit të madh Ismail Kadare, i dorëzua mirënjohje dhe çmimin letrar “Beqir [...]

Ndahet nga jeta Mjeshtri i Madh Zef Deda

Mjeshtri i Madh i humorit Zef Deda është ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare. Lajmin [...]

Ulqini do të prezantojë në Prishtinë aktivitetet kulturore të dimrit

Organizata Turistike e Ulqinit në bashkëpunim me Organizatën Nacionale Turistike të Malit të Zi dhe [...]

Presidenti Macron dekoron poetin Lulzim Tafa me urdhrin e lartë “Oficer i letrave dhe arteve”

Vetëm pak ditë pasi Presidenti Francez, Emanuel Makron e dekoroi në Tiranë shkrimtarin Ismail Kadare [...]

Kosova.info – Shënohet Dita e Bibliotekës

Me rastin e 79-Vjetorit të themelimit, Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” shënon Ditën e [...]

Panairi librit dhe një reflektim (2)

Shkruan: Pal ShTUFI Siç thash në shkrimin paraprak, panairi i librit në Tiranë është festë [...]