Category Archives: Kulturë

33 vjet nga rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës

Para 33 vjetësh, më 20 shkurt 1991, dhjetëra mijëra qytetarë u ngritën për ta shembur [...]

Pamje të vitit 1913: Çamëria e mbushur me shqiptarë

Fotografi zvicerian, Frédéric (Fred) Boissonnas (1858-1946), lindi në një familje të njohur fotografësh. (më poshtë, [...]

Qosja, Paganini dhe xhungla kulturore

Nga: Ag Apolloni Dje (s’e kuptoj pse jo sot) u ndanë çmimet vjetore për letërsi [...]

Shqiptarizmi, boshti i korpusit të veprave të Shaban Muratit

Korpusi i veprave të personalitetit të shquar, intelektualit Shaban Murati, sjell një vështrim të gjerë [...]

Pearl Jam me album të ri dhe me turne botëror

Bendi legjendar “Pearl Jam” ka njoftuar që do të nisë një turne botëror për albumin [...]

Neil Youngu dhe Crazy Horse ribashkohen pas dhjetë vjetësh

Muzikanti kanadez, Neil Young dhe bendi i tij Crazy Horse janë bashkuar për një turne [...]

Në 16-vjetorin e pavarësisë hapet ekspozita me dorëshkrime origjinale të Adem Demaçit

Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës, për nder të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, më [...]

Renaissance Act II: Beyonce njofton për albumin e ri në Super Bowl

Pjesa e dytë e shumëpritur e projektit të Renaissance së Beyonce është shpallur gjatë një [...]

Kush do të interpretojë në skenën e Super Bowl në Las Vegas?

Super Bowl më në fund ka arritur. Është edicioni i 58 me radhë që mbahet [...]

Vdes basisti i Bob Marleyt, Aston Barrett

Aston Barrett, i cili si basist dhe drejtor muzikor për Wailers bashkë me Bob Marley-n, [...]

“Hyp se të vrava, zdryp se të vrava”

Dua Lipa është një nga ambasadoret më të mira që ka vendi ynë në arenën [...]

Dua Lipa e bën Jimmy Kimmelin të flasë shqip (VIDEO)

Dua Lipa ka qenë e ftuar në emisionin “Jimmy Kimmel Live” me Jimmy Kimmel në [...]

Maggie Rogers vjen me albumin e saj të tretë

Këngëtarja Maggie Rogers do ta publikojë albumin e saj të tretë në studio të titulluar, [...]

“Fast Car” e Tracy Chapman shënon rritje për 241 për qind pas performancës në Grammy

Kënga e Tracy Chapmanit, “Fast Car”, ka shënuar një rritje prej 241 për qindësh në [...]

Katër vjet nga vdekja e Nexhmije Pagarushës

Sot janë bërë katër vjet nga vdekja e Nexhmije Pagarushës. Ajo vdiq në moshën 86-vjeçare [...]

A e dini se në Shqipëri në vitin 1922 ishte miratuar Ligji për vagabondët dhe të papunët?!

Ligji mbi vagabondat i vitit 1922 Në dhjetor të vitit 1922, qeveria shqiptare miratoi ligjin [...]

Kori i Filharmonisë së Kosovës me koncert në Tiranë në shënim të 20-vjetorit

Të premten në Hollin Koncertor të Teatrit Kombëtar të Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor në [...]

Përvjetori i lindjes së kompozitorit dhe muzikantit Tish Daija

Më 30 janar 1926 ka lindur kompozitori dhe muzikanti shqiptar, Tish Daija. Lindi në Shkodër [...]

Filharmonia e Kosovës nga 10 shkurti me koncert – hapja do të jetë me “Rapsodi Shqiptare” nga Fan S. Noli

Filharmonia e Kosovës ka bërë të ditur se më 10 shkurt do të hapë një [...]

Joni Mitchell do bëjë performancën debutuese të Grammy

Joni Mitchell do të bëjë debutimin e saj në performancën e çmimeve Grammy në shfaqjen [...]

Martohet William Walker, të ftuar edhe mysafirë nga Kosova

Mbrëm është martuar miku i madh i shqiptarëve, William Walker. Në ceremoninë që po mbahet [...]

Luftanija që ndezi shkëndijën e luftës mes SHBA-së dhe Spanjës 126 vjet më parë

Më 25 janar 1898, luftanija amerikane U.S.S. Maine, hyri në portin e Havanës, në Kubë, [...]

63 vjet nga transmetimi i parë drejtpërdrejt televiziv në Amerikë

63 vjet më parë ishte bërë transmetimi i parë drejtpërdrejt televiziv në Amerikë. Më 25 [...]

Brit Awards 2024: Raye bën histori, nominohet shtatë herë

Janë shpallur nominimet për Brit Awards 2024, dhe ky është një lajm fantastik për Rayen. [...]

Billy Joel me këngë të re pas 16 vjetësh (VIDEO)

Billy Joel ka njoftuar se do ta publikojë këngën e tij të parë që prej [...]

Mary Weiss ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare

Mary Weiss, këngëtarja kryesore e grupit pop të viteve 1960 “The Shangri-Las”, ka vdekur në [...]

Taylor Swift kryeson me 9 nominime në iHeartRadio Music Awards 2024

Nominimet për çmimet iHeartRadio Music Awards 2024 u publikuan! Këtë vit, këngëtarja Taylor Swift kryeson [...]

Rita Ora ia uron ditëlindjen nënës së saj, ia kushton edhe një këngë (VIDEO)

Këngëtarja e njohur me prejardhje kosovare, Rita Ora, ia ka uruar sot ditëlindjen e 60-të [...]

Vihet gurthemeli i qendrës kulturore në Gjilan me vlerë 1.2 milionë euro

Sot është vënë gurthemeli i qendrës kulturore “Kult Qendra” në Gjilan, e cila kap vlerën [...]

Dua Lipa për “Rolling Stone”: Shqiptarë gjithandej

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ka dhënë një intervistë për revistën e njohur [...]

Eurovizion: Artistët finlandezë duan që Izraelit t’i ndalohet e drejta për të marrë pjesë në garë

Më shumë se 1 mijë e 400 profesionistë finlandezë të industrisë muzikore kanë nënshkruar një [...]

Rëndësia e edukimit të mirë

Nga Sead Zimeri Në fakultetin ku unë jap mësim, mësoj mësuesit e ardhshëm, ata që [...]

Arkeologjia me vëmendje të veçantë në vitin e zbulimit të madh

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka thënë se arkeologjia ka vëmendje të [...]

Gjysmë shekulli karrierë në muzikën popullore

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, është takuar me artisten shqiptare, Shkurte Fejza, [...]

Dua Lipa besohet se ka hequr dorë nga publikimi i një klipi me skena luftarake, për shkak të luftës aktuale Izrael-Hamas

Dua Lipa thuhet se ka tërhequr mbrapsht publikimin e një klipi të saj, për të [...]

Kohët, rastet dhe vendet kur pranohet lutja

‘E kur robët e Mi të pyesin ty për Mua, Unë jam afër, i përgjigjem [...]

Ermonela Jaho në mesin e interpretueseve më të mira nga Operawire

Sopranoja shqiptare e njohur ndërkombëtarisht, Ermonela Jaho është vlerësuar si një nga interpretueset më të [...]

Më 1938 Saranda u quajt Zogaj, më 1939 Porti Edda

Në vitin 1938, për ta nderuar Ahmet Zogun, Saranda u quajt Zogaj. Ndërkaq, një vit [...]

11 ilustrime e litografi si dukej dikur Janina shqiptare (FOTO)

I rrëmbyeri shekulli i nëntëmbëdhjetë për Janinën është historia e një nga qyteteve më metropolitane [...]

Dibrani që u bë filozof i madh i Turqisë

Shkollimin fillor e bëri në Aleancën Izraelite në Izmir. Mësoi dhe pak në gjimnazin Gallatasarai [...]

Shinoda kujton koncertin e parë të Linkin Park me System Of A Down

Anëtari i Linkin Park, Mike Shinoda, e ka kujtuar herën e parë kur kishin mbajtur [...]

Mal Retkoceri rrëfehet për këngën që ia solli çmimin e parë në Festivalin e Këngës në RTSh (VIDEO)

Emisionin e parë për këtë vit në “Ora e Pasdites” e nisim me këngëtarin Mal [...]

Doli nga shtypi ShPRESË DHE NOSTALGjI

Parathënie  Ky është fillimi i shpalosjes së aktiviteteve të mërgatës sonë. I pari për faktin [...]

“Golden Globes 2024″: Lista e plotë e fituesve

Të dielën (7 janar), ceremonia e ndarjes së çmimeve, e cila ndau më të mirët [...]

Globi i Artë 2024: Filmi “Oppenheimer” fituesi më i madh

Filmi “Oppenheimer” ishte fituesi më i madh i çmimeve të Globit të Artë të dielën [...]

Kulla e shekullit XVIII në Deçan është shndërruar në muze etnologjik

Përveç bukurive të shumta natyrore, Rrafshi i Dukagjinit ofron edhe shumë vende të tjera të [...]

Kur eleganca bashkohet me përkushtimin: 22 vjetët e Jeta Musollit në balet

Përgjatë 22 vjetëve karrierë si balerinë në Baletin Kombëtar të Kosovës, Jeta Musolli, ka qenë [...]

Furra e burgut të Pompeit e zbuluar gjatë gërmimeve të fundit hapet për publikun

Zona e Regio IX, një nga nëntë lagjet, u bë e qasshme për publikun këtë [...]