Biden e Johnson ‘notojnë’ në brigjet e Britanisë (VIDEO)

 Biden e Johnson ‘notojnë’ në brigjet e Britanisë (VIDEO)

Një varkë që mbante figurat e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe Presidentit të SHBA Joe Biden ka notuar në brigjet e Cornëall të Premten, përpara fillimit zyrtar të samitit të G7 në rajon.

Figurat kishin mesazhe të shkruara në duar duke lexuar “Vala e Shpresës” dhe “Thyej Krizat”.

Fushata “Vala e Shpresës” drejtohet nga një grup i quajtur Crack the Crises, i cili po përpiqet të bëjë që çdo udhëheqës botëror të pajtohet me qëllimet globale të adresimit të krizës së koronavirusit dhe ndryshimit të klimës, ndër të tjera, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Advertisement

Johnson u takua me Biden të enjten përpara takimit të G7.

Udhëheqës të tjerë nga Kanada, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia pritej të mbërrinin në fshatin e vogël të Gjirit Carbis, afër Shën Ives në Cornëall për tre ditë bisedimesh duke filluar të Premten.

Takimi i nivelit të lartë, i cili bashkon disa nga kombet më të pasura të botës, pritet të ketë shërimin nga pandemia globale e koronavirusit dhe kriza e klimës në krye nëse është agjenda e tij.

Advertisement

Të ngjashme