Kosovë

Shiu e erërat rrëzojnë pullazin e një objekti në Lipjan

Me erë që gati sa nuk shkulë pemët e shira të mëdha janë përballur qytetarët e Lipjanit të hënën. Në videot që kanë dërguar lexuesit e Klankosova.tv shihet edhe një pullaz i një objekti që është hequr nga vendi. Ka edhe gjësende të tjera që lëvizin gjithandej nga erërat e forta dhe uji që ka […]

Sport

Nis pjesa e dytë mes Finlandës dhe Belgjikës

Finlandë – Belgjikë, 0-0 46′ Ka nisur pjesa e dytë në mes Finlandës dhe Belgjikës, kombëtare këto që luajnë në grupin B në kuadër të EURO 2020. 45:00 Ka përfunduar pa gola pjesa e parë në Shën Petërsburg në mes Finlandës e Belgjikës. Belgët ishin ata që krijuan disa raste në fund të pjesës së […]

Rajoni & Bota

Facebook prezanton aplikacionin për biseda të drejtpërdrejta audio

Facebook publikoi sot aplikacionin për biseda të drejtpërdrejta audio në SHBA, i cili synon të konkurrojë me aplikacionin Clubhouse, popullariteti i të cilit është rritur falë pandemisë. Fiji Simo, drejtori i Facebook App, tha se karakteristikat e reja audio lejojnë të zbuloni, dëgjoni dhe të bashkoheni në biseda të drejtpërdrejta me figura publike, ekspertë dhe […]

Sport

Jam i lumtur që e përfundova karrierën time me paraqitje

Pas 20 vitesh pjesë e Kombëtares së Maqedonisë së Veriut, futbollisti Goran Pandev i ka dhënë fund paraqitjeve në këtë fanellë. Ndeshja e të hënës kundër Holandës, e cila u humb me shifrat 3:0, ishte e fundit për të, transmeton Klan Kosova. Maqedonasi tha se është i lumtur që karrierën e tij duke përfaqësuar vendin […]

Lajme

Ministria e Shëndetësisë me njoftim rreth vaksinimit kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se aplikimi për vaksinim kundër COVID-19 dhe caktimi i termineve do të vazhdojë të bëhet ekskluzivisht përmes platformës eKosova, për grupet prioritare të fazës së dytë të vaksinimit sipas Planit Shtetëror të Vaksinimit kundër COVID-19 që janë personat e moshës mbi 65 vjeç, personat më sëmundje kronike pa […]

Sport

LIVE: Danimarka kalon në epërsi

Rusia nuk ka arritur të shënojë vetëm në një nga shtatë ndeshjet e fundit ndërkombëtare. Ndërkohë, Danimarka ka pasur vetëm një lojë që nuk kanë pranuar gol në shtatë ndeshjet e fundit të EURO 2020. Që nga fitorja e tyre e vështirë për titull në vitin 1992, Danimarka ka dalë vetëm në një fazë të […]

Lajme

Vlora Çitaku kundërshton padinë ndaj Malit të Zi, përmend disa

Ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ka kërkuar nga Qeveria që të ketë kujdesë me veprimet karshi Malit të Zi. Ajo ka thënë se me qeverinë aktuale malazeze gjërat janë më të komplikuara, përcjell Kosova Post. “E mbaj në mend shumë mirë, njohja nga Mali i Zi ka qenë jo vetëm e rëndësishme, por […]

Futboll

Igor Angelovski paralajmëron dorëheqje nga Maqedonia e Veriut

Trajneri i Kombëtares së Maqedonisë së Veriut, Igor Angelovski, ka paralajmëruar dorëheqje nga ky post. Kjo ka ardhur pas ndeshjes së të hënës kundër Holandës, ndeshje e fundit kjo në “EURO 2020” për këtë kombëtare, transmeton Klan Kosova. “Unë dua të shpreh mirënjohjen time për stafin tim profesional dhe stafin mjekësor, për lojtarët e futbollit, […]

Sport

LIVE: Kalojnë 20 minuta lojë në ndeshjen Finlandë

Finlandë – Belgjikë, 0-0 20′ Kanë kaluar 20 minuta lojë në ndeshjen Finlandë – Belgjikë ku po zhvillohet një lojë e qetë dhe pa raste të mira shënimi nga të dyja kombëtaret. 10′ Kanë kaluar 10 minuta lojë në Gazprom Arena në Shën Petërsburg të Rusisë ku të dy kombëtaret nuk patën asnjë rast të mirë […]

Lajme

Presidentja Osmani të martën nis vizitën zyrtare në Austri

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me të, Presidentja Osmani do të diskutojë për mbështetjen e Austrisë ndaj Kosovës në rrugën evropiane, procesin e liberalizimit të vizave, anëtarësimit në organizatat ndërkombëtare si dhe […]

Kosovë

Në Ditën e Muzikës, Franca i dhuron Kosovës instrumente (VIDEO)

Dita e muzikës është shënuar me një koncert në shkollën “Prenk Jakova” në Prishtinë. Për nder të kësaj date që mbeti  nga 1981-ta si iniciativë e një ministri të kulturës në Francë, ambasadorja  franceze në Kosovë, Marie-Christine Butel, solli disa instrumente. Ato u mirëpritën nga nxënësit, të cilët thanë të kenë pasur shumë nevojë për […]

Sport

Ndodhëm nën kontratë me Ballkanin

Mbrojtësi kosovar, Arbër Prekazi, ka demantuar zërat se mund të ndryshojë skuadër këtë afat kalimtar të verës. Futbollisti i Ballkanit të Suharekës, me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka bërë të ditur se ka kontratë valide me klubin suharekas, dhe të njëjtën do ta respekton deri në fund, përcjell Klan […]

Lajme

Isa Mustafa tha se Qeveria Hoti ishte legale, Pozhari e

Ish-kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se është papjekuri politike e Qeverisë së Kosovës që të kundërshtojë marrëveshjen e Washingtonit, përcjell KosovaPost. Kjo, pasi sipas Mustafës marrëveshja është nënshkruar nga një qeveri legale e Kosovës. Mirëpo, ndaj kësaj deklarate të ish-kryetarit të LDK-së, ka reaguar gazetari Xhevdet Pozhari. Ai i drejtoi […]

Futboll

LIVE: Nis ndeshja Finlandë – Belgjikë

Finlandë – Belgjikë, 0-0 1′ Ka nisur ndeshja e fundit e grupit B në mes Finlandës dhe Belgjikës, ndeshje kjo me vlerë për Finlandën pasi që i nevojitet fitorja për të kaluar tutje në EURO 2020. Belgjika tanimë edhe zyrtarisht është kualifikuar ndërsa Finlandës i nevojitet fitorja dhe ta pres rezultatin e ndeshjes tjetër në […]