Lajme

Hoxhaj tregon pse u mor vendimi për zgjedhje të brendshme

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se kanë qenë në pritje të ardhjes së ish-kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli dhe ish-presidentit Hashim Thaçi, nga Haga për zgjedhje të lidershipit. Megjithatë, kryesia e PDK’së ka vendosur që të zgjedhet kryesia e re më 3 korrik në kuadër të […]

Lifestyle

Kështu duken sot aktorët ikonikë, dekada më vonë (FOTO)

Jemi mësuar t’i shohim aktorët tanë të preferuar pothuajse çdo ditë, por kalojnë dekada dhe ata plaken si të gjithë njerëzit e vdekshëm. Disa prej tyre kanë përjetuar ndryshime të lehta edhe pas 20 vjetësh, dhe të tjerët duken si njerëz krejtësisht të ndryshëm. Ne zgjodhëm 15 nga të famshmit tanë të preferuar dhe i […]

Rajoni & Bota

Turqia shfuqizon orën policore nga 1 korriku

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan njoftoi se ora policore do të shfuqizohet nga data 1 korrik, pasi vendi regjistroi një rënie të numrit të rasteve  me koronavirus. Sidoqoftë, Erdogan tha se sallat e koncerteve dhe sallat e tjera ku luhet muzikë duhet të mbyllen para mesnatës pasi, siç tha ai, “askush nuk ka të […]

Sport

Rusia eliminohet, Danimarka vazhdon ëndrrën (VIDEO)

Danimarka ka mposhtur Rusinë me rezultat të thellë. Kjo i ka mundësuar danezëve të vazhdojnë në fazën tjerën të Kampionatit. Rusia nuk ka arritur të shënojë vetëm në një nga shtatë ndeshjet e fundit ndërkombëtare. Ndërkohë, Danimarka ka pasur vetëm një lojë që nuk kanë pranuar gol në shtatë ndeshjet e fundit të EURO 2020. […]

Lajme

A do të kandidojë Enver Hoxhaj për kryetar të PDK-së?

Enver Hoxhaj, ushtrues i detyrës së kryetarit të PDK’së nuk ka treguar nëse do të garojë për të parin e kësaj partie.Hoxhaj i është shmangur një përgjigje të tillë. “A do të jem kandidat? Mendoj që detyra e ime dhe e Kryesisë ka qenë që ne të krijojmë një situatë që i shprangosë, i shtynë […]

Futboll

Belgjika fiton dhe ia zbeh gjasat Finlandës për kalimin tutje

Finlandë – Belgjikë, 0-2 90:00 Belgjika ka arritur që ta mposht Finlandën në ndeshjen e fundit të grupit B me rezultat 0-2 me golat e Vermaelen dhe atë të Lukakut. Me këtë fitore, Belgjika merr pikë të plota nga tri ndeshje, ndërsa Finlanda ka humbur edhe pozitën e dytë që i dërgonte direkt në fazën […]

Rajoni & Bota

Pjesëmarrje rekord e ulët në zgjedhjet rajonale në Francë

Një normë prej 68 përqind e popullsisë nuk votuan në zgjedhje rajonale në Francë. Presidenti francez Emmanuel Macron dhe udhëheqësja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen u përballën me pengesa, pasi partitë e tyre dolën dobët në zgjedhjet që kishin pjesëmarrjen më të ulët historikisht, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv. La République En Marche, e […]

Kosovë

Kurti viziton odën ku u planifikuan aksionet e para të

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka vizituar odën e Naim Hysenit, ku u planifikuan aksionet e para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Llap nga heronjtë Ilir Konushevci, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe shumë të tjerë. Kurti tha se këtu dëgjoi rrëfimet e bashkëluftëtarëve për heronjtë. “Kjo është oda e Naim Hysenit, ku e […]

Sport

Brenda dy minutave, Danimarka shënon dy gola (VIDEO)

Ka filluar pjesa e dytë e ndeshjes së grupit B në mes të Rusisë dhe Danimarkës Rusia nuk ka arritur të shënojë vetëm në një nga shtatë ndeshjet e fundit ndërkombëtare. Ndërkohë, Danimarka ka pasur vetëm një lojë që nuk kanë pranuar gol në shtatë ndeshjet e fundit të EURO 2020. Që nga fitorja e […]

Lajme

Sami Lushtaku i fiton zgjedhjet pa balotazh në Skenderaj

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK’së, Enver Hoxhaj, ka folur lidhur me kandidaturat nëpër komuna për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Hoxhaj ka thënë se kandidati i përzgjedhur për kryetar të Skenderajt nga radhët e PDK’së, Sami Lushtaku, do arrijë t’i fitojë zgjedhjet pa balotazh. “S’kemi nevojë me u lutë që të mos kandidojë […]

Futboll

Shënon Vermaelen, Finlanda zbeh gjasat për kualifikim

Finlandë – Belgjikë, 0-1 75′ Thomas Vermaelen ka shënuar për Belgjikën dhe në këtë mënyrë Finlanda zbret nga pozita e dytë që i dërgon direkt në fazën tutje të EURO 2020 në pozitën e tretë. Kanë mbetur edhe 15 minuta lojë për tu zhvilluar në Gazprom Arena. 66′ Romeo Lukaku ka shënuar për Belgjikën por […]

Kosovë

Do ta gjejmë rrugën deri te besimi qytetar

Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka bërë të ditur se ky subjekt tashmë ka marrë zyrtarisht vendim që më 3 korrik të mbajë Konventën për zgjedhjen e kryetarit të saj. Hoxhaj thotë se pas situatës së krijuar me mosprezencën e Kadri Veselit, ngjau një situatë e rëndë emocionale, por do të gjejnë përsëri […]

Sport

LIVE: Rusia ngushton rezultatin (VIDEO)

Ka filluar pjesa e dytë e ndeshjes së grupit B në mes të Rusisë dhe Danimarkës Rusia nuk ka arritur të shënojë vetëm në një nga shtatë ndeshjet e fundit ndërkombëtare. Ndërkohë, Danimarka ka pasur vetëm një lojë që nuk kanë pranuar gol në shtatë ndeshjet e fundit të EURO 2020. Që nga fitorja e […]

Lajme

Albin Kurti nuk dorëzohet para presioneve të ndërkombëtarëve/ Analisti nga

Formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është bërë tema kryesore në Kosovë. Po tentohet vazhdimisht që të krijohet një Asociacion i tillë, ndonëse kryeministri Albin Kurti ka dal hapur kundër një vendimi të tillë. Mirëpo, Kurti po përballet me presione të vazhdueshme nga ndërkombëtarët dhe vendorët. Madje, edhe ambasadori amerikan Philip Kosnett ia […]

Sport

LIVE: Danimarka thellon epërsinë (VIDEO)

Ka filluar pjesa e dytë e ndeshjes së grupit B në mes të Rusisë dhe Danimarkës Rusia nuk ka arritur të shënojë vetëm në një nga shtatë ndeshjet e fundit ndërkombëtare. Ndërkohë, Danimarka ka pasur vetëm një lojë që nuk kanë pranuar gol në shtatë ndeshjet e fundit të EURO 2020. Që nga fitorja e […]

Shëndetësi

Si kufjet e veshit mund të dëmtojnë ngadalë dëgjimin me

Sipas analizave të fundit, nivelet e larta të zhurmës mund të ndikojnë në humbjen e dëgjimit në të ardhmen. Fëmijët, adoleshentët dhe të rinjtë mund të jenë veçanërisht të rrezikuar nëse shpesh dëgjojnë shumë orë muzikë në ditë. Kjo matur në vëllime që tejkalojnë kufirin prej 70 decibel, e konsideruar si mesatarja e ekspozimit ndaj […]