Lajme

6 të vdekur, 103 raste pozitive me COVID-19, dhe 95

Në një konferencë për media të organizuar nga Ministria e Shëndetësisë janë dhënë edhe rezultatet e infektimeve me COVID-19 për datën 16 korrik. Testime në përgjithësi janë kryer 459 mostra, prej  të cilave pozitive kanë rezultuar 103 raste dhe janë shëruar 95 pacientë. Derisa numri total i vdekjeve ka shkuar në 124, gjë që tregon […]

Lajme

Sa pasuri ka deklaruar deputeti i VV’së Jahja Kokaj

Deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Jahja Kokaj po del të ketë goxha pasuri. Vetëm pasuritë e paluajtshme që ka në pronësi kanë vlerë mbi 1 milion euro. Të gjitha shtëpitë e banesat që i ka deklaruar, thotë t’i ketë blerë nga grumbullimi i pagave mujore. Në regjistrin për deklarimin e pasurisë të Agjencisë Kundër Korrupsionit, […]

Lajme

Kur pritet t’u mundësohet qytetarëve tërheqja e parave nga Trusti?

Pritet të kalojë një periudhë disa javore para se në Kuvendin e Kosovës të hidhet në votim Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike, i cili vetëm të mërkurën e kësaj jave ka dalë në konsultim publik. Në qoftë se ky projektligj kalon në Kuvend, do të ketë përfitime dhe lehtësira për bizneset dhe për qytetarët. Tetë ligje […]

Lajme

Intervistimi 4 ditor i Thaçit, Raportuesja për Kosovën u shkon

Analisti kosovar dhe njohësi i zhvillimeve politike, Agon Maliqi, e ka cilësuar si shumë të çuditshëm faktin që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është intervistuar nga Prokuroria Speciale e Hagës vetëm pasi është lëshuar aktakuza. Maliqi ka thënë se situatën e bën edhe më të çuditshëm fakti që s’mund të shihet aktakuza dhe akuzat e […]

Lajme

Përplasja Presidencë – Kryeministri për dialogun, si iu përgjigj Hoti

Në zyrën e presidentit nuk u ndanë të kënaqur me rikthimin e Kosovës në tavolinë të bisedimeve, derisa, i pari i shtetit po përballej me prokurorët në Hagë, pas dyshimeve që ka kryer krime të luftës. Megjithatë, deklaratat e këshilltarëve të presidentit Hashim Thaçi nuk i kanë bërë përshtypje ekzekutivit. Kreu i Qeverisë, Avdullah Hoti […]

Lajme

Nga e hëna rinis testimi për patentë shofer

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se ka marrë vendim për rifillimin e mbajtjes së testimeve për patentë shofer. Mbajtja e testimeve do të nis nga e hëna me 20.07.2020, konform lehtësimit të masave në zbatimin strikt të rekomandimeve të Ministrisë së Shëndetësisë dhe IKSHPK-së. Për katër muaj rresht, asnjë kandidat nuk ka mundur të hyjë […]

Lajme

Humb jetën nga coronavirusi një zyrtar policor, 76 të tjerë

Policia e Kosovës (PK) përmes një njoftimi ka bërë të ditur se që nga paraqitja e pandemisë e deri më sot 154 zyrtar policor kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, prej tyre janë shëruar 77 zyrtar policor, ende aktiv në trajtim janë 76 zyrtar policor, ndërsa fatkeqësisht zyrtari policor Ilir Gjokaj, i lindur në vitin 1981 […]

Magazina

“Nata më e bukur e jetës sime”, Arilena Ara befasohet

Arilena Ara ka festuar ditëlindjen e 22-të. Arilena Ara sot feston ditëlindjen e 22-të dhe për këtë festë i dashuri i saj dhe miqtë i kanë organizuar një festë madhështore këngëtares. Në festë ishin të ftuar emra të njohur nga estrada si Flori, Alban Skenderaj, Xhensila Myrtezaj, ku të gjithë ishin të veshur me të […]

Magazina

E mbuluar vetëm me peshqir, Kida provokon fansat me postimin

Kida ka nisur pushimet me nënën e saj. Kida pas suksesit që arriti me bashkëpunimin me Mozzik ‘PP’, ka ikur në bregdet së bashku me nënën e saj për disa ditë pushimi. Këngëtarja gjatë kësaj kohe ka qëndruar aktive në rrjetet sociale duke ndarë me fansat momente nga pushimi i saj, dhe së fundmi ka […]

Magazina

Prindërit e Rita Orës zgjedhin Ulqinin për pushime

Koronavirusi nuk ka paraqitur problem për Verën dhe Besnikun që pushimet t’i fillojnë në Ulqin. Prindërit e Rita Orës, Vera dhe Besniku kanë zgjedhur Ulqinin si destinacionin ideal për pushimet e këtij viti. Krizat e koronavirusit nuk ka paraqitur problem për dyshen, të cilët duken në humor mjaft të mirë teksa po shijojnë kohën fantastike […]

Magazina

Ministri i Mbrojtjes Anton Quni pret në zyrë reperin Gold

Gold Ag është pritur në takim në Ministrinë e Mbrojtjes nga Ministri Anton Quni. Gold Ag ka raporte të mira edhe me figura të larta të politikës vendore, reperi së fundmi ishte mysafir në zyrën e Ministrit të Mbrojtjes, Anton Quni. Ai ka publikuar një imazh në rrjetin social Instagram, nga zyra e Qunit dhe […]

Lajme

Shpërndante lajme të rreme se ka vdekur Isa Mustafa, arrestohet

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për shpërndarje të fotografive dhe videove në të cilat shkruhet se ka vdekur kreu i LDK’së, Isa Mustafa si pasojë e infektimit me koronavirus. Policinë pas shpërndarjes së videove e ka lajmëruar sekretari i LDK’së, Arban Abrashi. Në një përgjigje për Gazetën Express, Abrashi ka thënë […]

Lajme

154 policë me COVID-19, 76 raste aktive dhe një i

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media kanë treguar se që nga fillimi i pandemisë e deri më tani janë infektuar gjithsejtë 154 zyrtar policor, 76 prej të cilëve janë ende aktiv me COVID-19 dhe një prej tyre ka vdekur dje. “Që nga paraqitja e pandemisë e deri më sot, 154 zyrtar policor kanë […]

Lajme

60 pacientë me Covid-19 në Spitalin e Pejës, shtatë në

Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë aktualisht po trajtohen 70 pacientë me Covid-19. Nga këta pacientë 60 janë të konfirmuar me Covid-19, derisa 10 janë në pritje të rezultateve. Nga pacientët e shtrirë 20 janë në oksigjenoterapi, shtatë pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa pacientët e tjerë janë në gjendje më stabile. Nga […]

Kosovë

Dialogu Hoti-Vuçiq: Një frymë e re me sfida të vjetra

Eksperti gjerman për Ballkanin Perëndimor, Bodo Weber, pret që procesi i ri i dialogut që do të zhvillohet nga kosovari Avdullah Hoti dhe serbi Aleksandar Vuçiq të jetë në një frymë të re. Madje, ai në një intervistë për klankosova.tv tha se ky proces, tanimë i kryesuar nga emisari i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak, […]