Harrison: Terroristët synonin t’i sulmonin serbët dhe t’i fajësonin shqiptarët (VIDEO)

Harrison: Terroristët synonin t’i sulmonin serbët dhe t’i fajësonin shqiptarët (VIDEO)

Ish-ushtari britanik i UÇK-së: Jon Harrison, duke folur për sulmin në Banjskë të Zveçanit, ka thënë se terroristët serbë kanë pasur për qëllim ta sulmojnë komunitetin serb në Kosovë dhe t’ua lënë fajin shqiptarëve të Kosovës.

Kështu ka thënë ai në një lidhje direkte në emisionin Info Magazine në Klan Kosova.

“Mendoj se do të sulmonin zonën me serbë dhe do të fajësonin shqiptarët e Kosovës duke i shtyrë qytetarët të futen në konflikt”, ka thënë Harrison.

“Lutem që Kosova nuk do të përgjigjet. Nuk duhet kthyer me forcë të njëjtë sepse kështu do të dilte Kosova si agresor dhe Serbia do ta luante rolin e viktimës”, ka thënë ai tutje.

Sipas tij, Serbia nuk do të futet në sulm të plotë për momentin sepse nuk e kanë mbështetjen e Rusisë  e cila momentalisht është e përqendruar në Ukrainë.

“Mendoj se Policia e Kosovë duhet të vazhdojë të jetë reaguesi i parë i mbrojtjes pa marrë parasysh se çfarë ndodh, të mbështetura nga KFOR-I dhe EULEX-i siç është”, ka thënë ish-luftëtari Harrison.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.