Është në përputhje me doktrinën ruse që Putin po e ndihmon Vuçiqin në fushatën e destabilizimit në Kosovë

Analiza e Fox News: Është në përputhje me doktrinën ruse që Putin po e ndihmon Vuçiqin në fushatën e destabilizimit në Kosovë

Terrori goditi një fshat të vogël në veri të Kosovës javën e kaluar, gjë që shkaktoi tensione të reja në pjesën e trazuar të vendit, Fox News përshkruan përshkallëzimin e fundit të situatës në Kosovë, transmeton Kosova Post.

Të paktën 40 persona të armatosur bllokuan një rrugë në fshatin Banja (Banjska) në veri të Kosovës, duke shkaktuar përleshje intensive në të gjithë fshatin.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se një polic i Kosovës është vrarë ndërsa dy të tjerë janë plagosur.

Pasi policia fillimisht zmbrapsi sulmin, sulmuesit, të veshur me veshje ushtarake dhe të veshur me maska, u barrikaduan në një manastir ortodoks serb.

Përplasja filloi të dielën në orët e para të mëngjesit kur dy kamionë pa targa bllokuan urën që të çon në Banjskë.

Policia ka mbërritur në vendngjarje ku ka hasur në një breshëri zjarri nga armët e rënda.

Policia e Kosovës ka konfiskuar një automjet të rëndë të blinduar, 24 fuoristradë, 29 raketahedhës antitank, 150 dinamit, 142 predha mortajash, 75 granata dore, shtatë raketahedhës dhe tetë mina antitank e më shumë, tha ministri i Brendshëm i Kosovës, Dzhelaj Svecja dhe drejtori i Policisë. Gazmend Hoxha.

Kryeministri Kurti fajësoi drejtpërdrejt Serbinë, duke thënë se grupet e organizuara kriminale sulmuan vendin e tyre me mbështetjen politike, financiare dhe logjistike të Beogradit zyrtar.

“Nuk ka dyshim se Beogradi është plotësisht përgjegjës për nxitjen dhe sponsorizimin sistematik të dhunës kundër institucioneve demokratike të Kosovës”, tha për Fox News Digital ambasadori i Kosovës në SHBA, Ilir Dugoli.

Raportet e mediave lokale të Kosovës sugjerojnë se grupi rus Wagner mund të ketë luajtur një rol në sulm.

KFOR-i, misioni paqeruajtës i drejtuar nga NATO që vepron në Kosovë që nga viti 1999, ka hedhur poshtë më parë pretendimet se trupat e Wagner ishin në vend dhe raportet e lajmeve që bëjnë pretendime të tilla janë kryesisht të paverifikuara ose dezinformata.

Ambasadori Dugoli tha se edhe pse pretendimi nuk mund të përjashtohet, është e qartë se sulmuesit janë të lidhur me Beogradin.

“Analiza paraprake e inteligjencës sugjeron se ata që janë përfshirë në përleshjen e 24 shtatorit pranë fshatit Banska në veri të Kosovës janë të lidhur me forcat speciale serbe dhe inteligjencën ushtarake ruse”, tha Rebecca Koffler, presidente e Doctrine & Strategy Consulting dhe një analiste e inteligjencës ushtarake amerikane për Fox. Lajme Dixhitale.

Sulmuesit dukeshin të trajnuar profesionalisht dhe disa prej tyre flisnin serbisht dhe rusisht”. Edhe pse prania e mercenarëve të Wagner nuk mund të konfirmohej, nuk e përjashtoj mundësinë e përfshirjes së tyre në këto ngjarje të fundit”.

Kofler paralajmëroi gjithashtu ndërhyrjen ruse: “As Rusia dhe as Serbia, të cilët janë aleatë të fortë, nuk e njohin pavarësinë e Kosovës”. Qëllimi i tyre afatgjatë është të kthejnë situatën. Ka indikacione se Rusia dhe Serbia po punojnë së bashku për të provokuar një tjetër konflikt masiv serbo-shqiptar, në mënyrë që të krijojnë një justifikim për dislokimin e forcave serbe për të siguruar “paqe dhe stabilitet”.

Fakti që dokumentet e Radojçiqit u konfiskuan dhe disa të dyshuar gjetën strehim në Serbi, tregon për përfshirjen e autoriteteve serbe, të cilat refuzojnë të dorëzojnë ata që kryen sulmin, tha ambasadori.

Ambasadori Dugoli tha se kjo i përshtatet modelit të sjelljes së Serbisë ndaj Kosovës në kohët e fundit.

“Është Beogradi ai që orkestroi daljen e serbëve të Kosovës nga institucionet, pasi regjimi serb refuzon të shpërbëjë strukturat ilegale të sigurisë, i frikëson serbët e Kosovës që të mos marrin pjesë në zgjedhje, i detyron ata të vendosin barrikada, urdhëron sulme në të cilat morën pjesë më shumë se 90 ushtarë të KFOR-it. . pasi që shumë policë dhe gazetarë janë lënduar rëndë, kjo siguron mosndëshkimin e atyre që janë përgjegjës për sulmet dhe vazhdimisht cenon sovranitetin, integritetin territorial dhe sigurinë kombëtare të Kosovës”, tha ambasadori.
Ambasadori i Serbisë në SHBA, Marko Gjuriq, ka shprehur ngushëllimet për familjet e viktimave, por ka deklaruar se përgjegjësinë për gjakderdhjen në veri të Kosovës e mban Kurti.
“Gjakderdhja në veri të Kosovës është një tragjedi që mund dhe duhej të parandalohej. Politika e papërgjegjshme e Albin Kurtit përgatiti terrenin për tragjedinë e sotme”, tha ambasadori Gjuriq për Fox News Digital.
Gjuriq bëri pesë akuza të ndara kundër qeverisë së Kurtit, duke përfshirë strukturën monoetnike të forcave të Kosovës në veri, mosrespektimin e marrëveshjeve ekzistuese, trajtimin terrorist të popullatës serbe në veri që përfshinte shumë bastisje në zonat serbe, emërimin e detyruar. i kryetarëve të komunave në veri të Kosovës dhe dënimi publik i negociatave për normalizim me ndërmjetësimin e BE-së.
Gjuriq hodhi poshtë raportet e disa mediave kosovare për përfshirjen e Wagner, duke vënë në dukje komentet e komandantit të KFOR-it, i cili tha se nuk kishte prova për praninë e grupit mercenar në Kosovë.
Në një fjalim televiziv drejtuar kombit, presidenti serb Aleksandar Vuçiç dënoi dhunën dhe hodhi poshtë kategorikisht pretendimin e Kurtit se sulmuesit ishin sponsorizuar nga Beogradi.
Dhunën e dënoi edhe Kisha Ortodokse Serbe, e cila përmes një komunikate tha: “Ky është një incident i rëndë që mund të ketë pasoja të mëdha dhe për këtë arsye është shumë e rëndësishme që të bëhet gjithçka për të ruajtur rendin dhe paqen”.

Ndërsa 92 për qind e Kosovës përbëhet nga shqiptarë etnikë, serbët në veri janë shumicë dhe i qëndrojnë besnik Beogradit dhe refuzojnë të pranojnë pavarësinë e Kosovës.
“Negociatat për normalizimin janë bllokuar që para raundit të fundit të përshkallëzimit,” tha për Fox News Digital Helena Ivanov, një anëtare e Shoqërisë Henry Jackson.
“Kurti, përkatësisht, hodhi poshtë propozimin e fundit të BE-së, duke insistuar se për çdo hap përpara, Serbia duhet së pari ta njohë Kosovën si të pavarur”. Kjo kërkesë e Kurtit, natyrisht, është në kundërshtim me marrëveshjet e nënshkruara më parë, të cilat parashohin se Kosova duhet të krijojë një Bashkim të Komunave Serbe. Raundi i fundit i përshkallëzimit sigurisht që nuk do t’i ndihmojë këto bisedime dhe ndoshta do të sjellë më shumë mosmarrëveshje dhe vështirësi”, vlerësoi Ivanov.