Azerbajxhani nis një operacion të ri ushtarak kundër armenëve në Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani

Azerbajxhani ka njoftuar se ka nisur”aktivitete anti-terroriste” në rajonin e Nagorno-Karabakut për të rivendosur rendin kushtetues dhe për të dëbuar ato që i quajti formacionet ushtarake armene atje, një veprim që mund të paralajmërojë një luftë të re në rajon.

Granatimet me zë të lartë u dëgjuan nga pamjet e paverifikuara të mediave sociale të filmuara në Stepanakert, kryeqyteti i Karabakut, i quajtur Khankendi nga Azerbajxhani, të martën, raporton NCB News, transmeton Klankosova.tv

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit foli në një deklaratë për qëllimin e saj, tha se kishte në shënjestër “armë me precizion të lartë” dhe jo civilë si pjesë e asaj që e quajti një përpjekje për “rivendosjen e rendit kushtetues të Republikës së Azerbajxhanit”.

Armenia, e cila thotë se forcat e saj të armatosura nuk janë të pranishme në Karabak, tha se situata në kufirin e saj me Azerbajxhanin ishte e qëndrueshme.

Gjithashtu ka akuzuar Moskën, e cila është përfshirë në luftën e saj në Ukrainë, se është shumë e hutuar për të garantuar sigurinë e saj.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.