Zelensky pritet të takohet me presidentin brazilian në Nju Jork

Zelensky pritet të takohet me presidentin brazilian në Nju Jork

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, pritet të takohet me presidentin brazilian Luiz Inacio Lula da Silva këtë javë në Nju Jork, sipas dy burimeve të qeverisë braziliane.

Kjo vjen pasi një zyrtar i lartë ukrainas tha se Presidenti Zelenskyy planifikon të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në qytetin e Nju Jorkut.
Ai gjithashtu pritet të takohet me presidentin Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë të enjten e ardhshme.
Një takim midis Zelensky dhe Lula mund të jetë i rëndësishëm, pasi kur filloi lufta në Ukrainë, shpresat ishin më të larta se Brazili mund të mbështeste pozicionin perëndimor.