Putini zotohet se do të përgjigjet pas sulmit në urën e Krimesë

Kerch

Presidenti rus, Vladimir Putin, është zotuar se do të hakmerret pas një sulmi “terrorist” në urën që lidh Krimenë me Rusinë.

Moska ka fajësuar Ukrainën për incidentin – i cili la të vdekur dy persona– por Kievi nuk e ka thënë zyrtarisht se ishte përgjegjës.

Ura e Kerch u hap në vitin 2018 dhe mundëson udhëtimin rrugor dhe hekurudhor midis Rusisë dhe Krimesë – territori ukrainas i aneksuar nga Rusia në vitin 2014.

Ministria e Transportit e Rusisë tha se mbështetësit e urës nuk u dëmtuan. Ministria tha se hetimet po vazhdonin, por burime të pakonfirmuara thanë për BBC se shpërthimet u dëgjuan herët të hënën.

Autoritetet ruse kanë akuzuar Ukrainën se ka sulmuar urën Kerch me dy (USV) – drone që udhëtojnë mbi ujë dhe jo në ajër, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS