Makina suedeze me 2 mijë e 300 kuaj fuqi (VIDEO)

Makina suedeze me 2 mijë e 300 kuaj fuqi (VIDEO)

Prodhuesi suedez i makinave Koenigsegg, e ka sjell një version të ri të serisë Gemera.

Kjo seri do të ketë një motor me një fuqi prej 2 mijë e 300 kuaj fuqi.

Prezantimi u bë para disa ditësh, e cila u quajt mega makina e parë e kësaj marke.

Rreth saj ka folur krijuesi i prodhuesit suedez, Christian Von Koenigsegg.

“Është makina më e fuqishme dhe ekstreme e planetit, por gjithashtu edhe supersportivja më praktike”, tha ai.

Para tre vjetësh Koenigsegg, e kishte prezantuar makinën Gebera, me një motor hibrid prej 1 mijë e 700 kuaj fuqi.

Vetura kishte një shpejtësi maksimale prej 400 km/h.

Kishte një start të hatashëm.

Shpejtësinë nga 0 e deri në 100 km/h, e arrinte për 1.9 sekondash, transmeton Klankosova.tv