Nigeria shpall gjendjen e jashtëzakonshme për mungesë të ushqimit

Nigeria shpall gjendjen e jashtëzakonshme për mungesë të ushqimit

Presidenti i Nigerisë Bola Tinubu e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për të trajtuar rritjen e çmimeve dhe mungesën e ushqimeve.

Disa nga iniciativat përfshijnë përdorimin e parave të kursyera nga heqja e fundit e një subvencioni për karburantin për të siguruar plehra dhe drithëra për fermerët.

Këto masa do të rriten gjithashtu për fermerët, shumë prej të cilëve kanë braktisur tokën e tyre pasi janë bërë cak i bandave që rrëmbejnë për shpërblim.

Edhe familjet më të varfra do të ndihmohen me 10 dollarë në muaj për gjashtë muaj, transmeton Klankosova.tv.

“I siguroj të gjithë nigerianët se askush nuk do të mbetet prapa në këto ndërhyrje strategjike,” tha Tinubu, i cili mori detyrën në maj.

Një raport i OKB-së në janar parashikonte se 25 milionë nigerianë ishin në rrezik të lartë të pasigurisë ushqimore këtë vit – që do të thotë se ata nuk do të ishin në gjendje të përballonin ushqim të mjaftueshëm me vlera ushqyese çdo ditë.

Shqetësimet për pasigurinë ushqimore kanë qenë të gjata në Nigeri – vendi më i populluar i Afrikës, i cili gjithashtu po lufton me pasigurinë e përhapur për disa vite.

Më shumë se 350 fermerë u rrëmbyen ose u vranë vetëm në 12 muajt deri në qershor 2022, sipas një faqe interneti gjurmuese të sigurisë nigeriane.

Shumë nga këto sulme kanë ndodhur në veri të vendit.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.