Man City refuzon ofertën e PSG-së për Bernardo Silva

Man City refuzon ofertën e PSG-së për Bernardo Silva

Manchester City ka refuzuar ofertën e parë të Paris Saint-Germain për Bernardo Silva, sipas raportimeve të Daily Record.

Silva, megjithatë, preferon të transferohet në PSG.

Interes për yllin portugez ka edhe nga Arabia Saudite dhe Barcelona, por Parisi është destinacioni i parë i lojtarit.

Luis Campos, këshilltari i futbollit në PSG dhe mik i ngushtë i Silvës nga koha e tij në Monaco në vitin 2014, po udhëheq përpjekjet e PSG-së për të fituar lojtarin.

Manchester City ende shpreson të bindë Silvën të qëndrojë në klub dhe dëshiron që ai të zgjasë kontratën e tij.

Kontrata e tij aktuale skadon në vitin 2025, dhe klubi mund të presë që portugezi të marrë një vendim për të ardhmen e tij.

Gjithashtu, më 10 korrik, Al-Hilal i ka thënë Manchester Cityt se janë të gatshëm të paguajnë 70 milionë euro për të nënshkruar me Silvan këtë verë.

Al-Hilal ka qenë i etur për të nënshkruar me yllin portugez këtë verë dhe CBS Sports kishte raportuar se ata janë duke u përgatitur për të bërë një qasje formale me Cityn.

Skuadra Saudite Pro League po i ofron Silvës një pagë 50 milionë euro në vit.

Arabia Saudite nuk është opsioni i vetëm që 28-vjeçari ka këtë verë. Barcelona ka kohë që kërkon nënshkrimin e tij.

Megjithatë, vështirësitë financiare të Barçës mund t’i përjashtojnë ato dhe PSG po përpiqet të zgjidhë të ardhmen e Kylian Mbappe, duke e bërë të vështirë blerjen e Silvës.

City, ndërkohë, ende shpreson ta bindë atë të nënshkruajë një kontratë të re, me marrëveshjen e tij aktuale që skadon në 2025.

Kujtojmë se Manchester City do të përballet me Bayern Munich në ndeshjen e tyre të parasezonit më 26 korrik.