Rusia thotë se NATO i është kthyer “skemave të Luftës së Ftohtë”

Rusia thotë se NATO i është kthyer “skemave të Luftës së Ftohtë”

Ministria e Jashtme ruse tha të mërkurën se rezultatet e samitit të NATO-s në Vilnius, Lituani, tregojnë se aleanca ushtarake “i është kthyer përfundimisht skemave të Luftës së Ftohtë”.

“Perëndimi kolektiv i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara nuk është gati të durojë formimin e një bote shumëpolare dhe synon të mbrojë hegjemoninë me të gjitha mjetet e disponueshme, përfshirë ato ushtarake”, tha ministria në një deklaratë, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

“Përpjekjet e NATO-s për të mbuluar aspiratat dhe veprimet e tyre agresive me Kartën e OKB-së nuk qëndrojnë para shqyrtimit. Aleanca dhe organizata botërore nuk kanë asgjë të përbashkët”, thuhet në deklaratë.

Në të njëjtën deklaratë, Ministria e Jashtme tha se Moska do të analizojë me kujdes rezultatet e samitit në Vilnius dhe do të përgjigjet në kohën e duhur “duke përdorur të gjitha mjetet dhe metodat që kemi në dispozicion”.

Ministria u zotua gjithashtu se Rusia do të vazhdojë të forcojë sistemin e saj ushtarak dhe të mbrojtjes.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

klankosova.tv