Shakaja MH370: Malajzia i kërkon Interpolit ta gjurmojë komedianen

Shakaja MH370: Malajzia i kërkon Interpolit ta gjurmojë komedianen

Malajzia po kërkon ndihmën e Interpolit për ta gjurmuar një komediane me bazë në Nju Jork, i cili bëri shaka për aeroplanin e zhdukur të Malaysia Airlines MH370, raporton BBC.

Jocelyn Chia, një shtetase amerikane e rritur në Singapor, po hetohet sipas ligjeve që lidhen me nxitjen dhe përmbajtjen fyese në internet, thotë policia.

Shakaja e saj, e postuar në internet javën e kaluar, shkaktoi një protestë zyrtare nga Malajzia dhe një kërkim falje nga Singapori.

MH370 u zhduk pasi u ngrit nga Kuala Lumpur në mars 2014.

Pavarësisht një kërkimi katërvjeçar në Oqeanin Indian, trupi kryesor i avionit nuk u gjet kurrë. Të gjithë 239 personat në bord supozohen të vdekur.

Të martën, shefi i policisë kombëtare malajziane, Acryl Sani Abdullah Sani, tha se një aplikim do të depozitohej në Interpol për të marrë “identitetin e plotë” dhe “lokacionin e fundit” të zonjës Chia.

Sherri filloi pasi ajo postoi një klip të set-up-it të saj të fundit në ambientin e Manhattan Comedy Cellar. Ai përfshinte një rutinë për rivalitetin historik midis Singaporit dhe Malajzisë, të cilat dikur ishin për pak kohë pjesë e të njëjtit vend.

Duke vënë në dukje se Singapori ishte bërë një “vend i botës së parë” ndërsa Malajzia mbeti “në zhvillim”, ajo bëri shaka se aeroplanët malajzianë “nuk mund të fluturojnë”.

Videoja, e cila bëri bujë në Malajzi, u hoq nga TikTok-u, i cili përmendi një shkelje të udhëzimeve të tij për gjuhën e urrejtjes.

Ambasadori i Singaporit në Malajzi tha se zonja Chia nuk foli në emër të Singaporit. Vivian Balakrishnan, ministrja e jashtme e Singaporit, dënoi “deklaratat e saj të tmerrshme”.

Të dielën, Chia i tha CNN-it se ajo e kishte kryer rutinën “më shumë se 100 herë” pa asnjë problem dhe shtoi se i qëndronte shakasë dhe se klipi ishte nxjerrë jashtë kontekstit.