Ndahet nga jeta ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi

Ndahet nga jeta ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi

Lideri i “Forza Italia”, Silvio Berlusconi ka vdekur në spitalin San Raffaele në Milano në moshën 86-vjeçare.

Ish-kryeministri Silvio Berlusconi kaloi natën e tij të tretë në spitalin San Raffaele të Milanos të dielën, pasi thuhet se u pranua të premten për teste të planifikuara, thanë burimet të hënën.

Të hënën në mëngjes ai është vizituar nga vajzat e tij Marina dhe Eleonora dhe vëllai i tij Paolo.

Udhëheqësi 86-vjeçar i partnerit të koalicionit qeveritar të qendrës së djathtë, Forza Italia (FI) u kthye në spital më pak se një muaj pasi kaloi 45 ditë atje për trajtim për një infeksion të mushkërive që lidhet me rastin e pazbuluar më parë të leukemisë kronike.

Biznesmeni miliarder, i cili krijoi kompaninë më të madhe mediatike të Italisë kishte pësuar disa periudha të sëmundjes në muajt e fundit.

Berlusconi erdhi për herë të parë në detyrë në vitin 1994 dhe drejtoi katër qeveri deri në vitin 2011.