Arsenali shumë afër Rice, ka gati 100 milionë euro për West Hamin

Arsenali shumë afër Rice, ka gati 100 milionë euro për West Hamin

Arsenali është afër arritjes së marrëveshjes me West Ham për Declan Rice dhe pritet të paguajë më shumë se 100 milionë funte për mesfushorin.

West Ham e ka pranuar se do të humbasë Ricen dhe Arsenali është gati ta bëjë atë lojtarin më të shtrenjtë në historinë e tyre.

Një ofertë ende nuk është dorëzuar, por bisedimet mes klubeve po përparojnë pa probleme dhe ka besim se marrëveshja do të finalizohet së shpejti, shkruan TheGuardian, transmeton Klankosova.tv.

Arsenali e ka bërë Rice objektivin e tyre kryesor dhe nuk do të përballet me asnjë problem kur bëhet fjalë për kushtet personale.

Ata po lëvizin shpejt në një përpjekje për të siguruar që marrëveshja të kalojë pa asnjë pengesë dhe kanë qenë të prirur të paguajnë rreth 90 milionë funte për 24-vjeçarin.

West Ham dëshiron sa më shumë para dhe ka kërkuar bonuse që do ta çonin shifrën në më shumë se 100 milionë funte. Rekordi i transferimit të Arsenalit është 72 milionë funte të paguara për Nicolas Pepen në 2019.

Mikel Arteta është një admirues i madh i anglezit dhe është i vendosur ta shtojë atë në skuadrën e tij.

Arteta beson se Rice do të jetë çelësi për të ndihmuar Arsenalin për të ngritur një tjetër sfidë për titullin e Premierligës dhe është i përgatitur të krijojë hapësirë për mesfushorin duke lejuar Granit Xhakën të bashkohet me Bayer Leverkusen.

West Ham po kërkon zëvendësues për Rice dhe është i interesuar për Edson Alvarez të Ajax, Joao Palhinha të Fulham dhe James Ward-Prowse të Southampton.