Tre britanikë të zhdukur pas zjarrit në një varkë në Egjipt

Tre britanikë të zhdukur pas zjarrit në një varkë në Egjipt

Tre turistë britanikë janë zhdukur pas zjarrit në bordin e një varke gjatë një lundrimi detar në Detin e Kuq Egjiptian.

12 britanikë të tjerë u shpëtuan nga anija që ndodhej në brigjet e Marsa Alam, thanë autoritetet lokale.

Ata shtuan se raportet fillestare sugjeruan se zjarri ishte rezultat i një defekti elektrik.

Sipas raportimeve, anija ishte nisur nga Port Ghalib më 6 qershor dhe do të kthehej të dielën., raporton BBC.

Raportohet se në bord ndodheshin rreth 30 persona – 15 britanikë me pjesën tjetër të ekuipazhit egjiptian.

Deti i Kuq është një vendpushim për udhëtime zhytjeje.

“Ky është vërtet një lajm i keq për industrinë e turizmit,” tha Nabil. “Ata varen nga turizmi, veçanërisht turizmi britanik”.