Prigozhin: Wagner nuk do të nënshkruajë asnjë kontratë me ministrin rus të Mbrojtjes

Prigozhin: Wagner nuk do të nënshkruajë asnjë kontratë me ministrin rus të Mbrojtjes

Mercenari më i fuqishëm rus tha të dielën se luftëtarët e tij të grupit Wagner nuk do të nënshkruanin asnjë kontratë me ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu, vetëm disa orë pasi Ministria ruse e Mbrojtjes u përpoq të merrte nën kontroll detashmentet vullnetare.

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit Wagner, ka sulmuar në mënyrë të përsëritur ushtrinë më të lartë të presidentit Vladimir Putin për atë që ai e quan tradhti për dështimin për të luftuar siç duhet luftën në Ukrainë.

As Shoigu dhe as shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov, nuk i kanë komentuar në publik fyerjet dhe kritikat e Prigozhin.

Por Ministria e Mbrojtjes të shtunën tha se Shoigu kishte urdhëruar të gjitha “detashmentet vullnetare” të nënshkruanin kontrata me ministrinë e tij deri në fund të muajit, një hap që ministria tha se do të rriste efektivitetin e ushtrisë ruse.

“Wagner nuk do të nënshkruajë asnjë kontratë me Shoigun”, tha Prigozhin në përgjigje të një kërkese për koment mbi urdhrin e Shoigu.

Prigozhin tha se Wagner ishte i integruar në sistemin e përgjithshëm dhe plotësisht në varësi të interesave të Rusisë, por se struktura e saj komanduese shumë efikase do të dëmtohej duke raportuar te Shoigu, shkruan Reuters.