Inzaghi: Na mungoi fati kundër Cityt, topi nuk donte të hynte

Inzaghi: Na mungoi fati kundër Cityt, topi nuk donte të hynte

Trajneri Simone Inzaghi beson se Interi i tregoi botës se çfarë lufte të ashpër i dha Manchester Cityt në finalen e Ligës së Kampionëve.

Inzaghi potencoi se merituan më shumë, pasi sipas tij, nuk munguan rastet e krijuara nga lojtarët e tij.

“Kemi pasur një lojë të shkëlqyer dhe duhet të jemi krenarë për këtë. Ne nuk duhet të mendojmë për çfarë nëse, ne merituam më shumë. I përqafova lojtarët e mi një nga një, pasi ata ishin të jashtëzakonshëm, ashtu siç ishin tifozët tanë dhe meritonin një rezultat ndryshe, por shpresoj se ata ishin të lumtur duke parë mënyrën se si luajti skuadra sonte”, tha Inzaghi për Sport Mediaset.

“25 minutat e fundit ishin aty për t’i parë të gjithë, dukej sikur topi nuk donte të hynte brenda. Ndodh, fatkeqësisht ndodhi në finalen e Ligës së Kampionëve. Goditëm traversën, pati një largim nga goli, një goditje që goditi lojtarin tonë, gjithçka ndodhi”.

“Kemi luajtur kundër Manchester Cityt me forcat tona dhe e kemi bërë shumë, shumë mirë”.

Ishte një super ndeshje taktike e përgatitur mirë nga Inzaghi për të neutralizuar në masë të madhe skuadrën e Pep Guardiolës dhe Erling Haaland.

“Me këtë frymë, organizim dhe vendosmëri, mendoj se do të kthehemi sërish këtu në të ardhmen”.

Hakan Calhanoglu dhe Lautaro Martinez pritej të bënin diferencën këtë mbrëmje, por nuk arritën të rrisin lojën e tyre për këtë rast.

“Në një natë si kjo, nuk mund të veçoj lojtarët që luajtën nën nivel. Unë thashë dje se nuk do t’i ndryshoja lojtarët e mi për askënd tjetër dhe sonte bota e pa pse”.

Inzaghi kishte fituar shtatë finalet e tij të fundit të Kupës radhazi, kështu që si ndihet ai pasi përjetoi një humbje?

“Është një ndjesi e çuditshme, duhet të mësohem me të, por i përqafova të gjithë lojtarët e mi. Unë rrallë flas menjëherë pas ndeshjes, pasi më pëlqen të pres 24-48 orë, por sot u thashë se duhet të jenë krenarë për atë që kanë arritur. Ata i treguan të gjithë botës se sa mirë qëndruan përballë Manchester Cityt, një skuadër që të gjithë e dinë se ka kaq shumë cilësi”.

Inzaghi është nën kontratë me Interin deri në qershor të vitit 2024, por pritet të vendosë në letër një marrëveshje të re gjatë verës.

“Tani për tani na duhen disa ditë për të kaluar. Ne jemi në sinkron me klubin, kështu që do të takohemi dhe do të planifikojmë të ardhmen. Nuk ka pasur shumë kohë për të folur këtë sezon, por jam shumë krenar për këta djem dhe tifozët. Ne meritonim më shumë, por ia lëmë kapelën Manchester Cityt, e dimë se sa shumë ata kanë punuar për të arritur këtë moment në vitet e fundit”.