Betohet Erdogani: Do të jem president i të gjithëve

Betohet Erdogani: Do të jem president i të gjithëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është betuar si kreu i shtetit pasi fitoi një balotazh historik për të zgjatur sundimin e tij prej dy dekadash edhe për pesë vjet të tjera.

Udhëheqësi 69-vjeçar, që merr detyrën për herë të tretë, do të emërojë më vonë të shtunën kabinetin e tij, i cili do të ngarkohet me trajtimin e një krize ekonomike që ka dëshmuar inflacionin në rritje dhe rënien e lirës.

“Unë, si president, betohem për nderin dhe integritetin tim përpara kombit dhe historisë së madhe turke për të mbrojtur ekzistencën dhe pavarësinë e shtetit”, tha Erdogani në një ceremoni në parlamentin në Ankara, të transmetuar drejtpërdrejt në televizion, raporton “AlJazeera”.

“Ne do të përqafojmë të gjithë 85 milionë njerëzit [në vend] pavarësisht nga pikëpamjet e tyre politike, origjina apo sekti”.

Inaugurimi i së shtunës u pasua nga një ceremoni luksoze në pallatin presidencial në kryeqytet ku morën pjesë dhjetëra liderë botërorë. Udhëheqësi më jetëgjatë i Turqisë përballet me sfida të konsiderueshme diplomatike mes tensioneve me Perëndimin.

Udhëheqësi transformues, por përçarës i Turqisë fitoi balotazhin e 28 majit kundër një koalicioni të fuqishëm opozitar dhe pavarësisht krizës ekonomike dhe kritikave pas një tërmeti shkatërrues të shkurtit që vrau më shumë se 50,000 njerëz.

Erdogani fitoi 52.2 për qind të votave ndërsa rivali i tij Kemal Kilicdaroglu 47.8 për qind, tregojnë rezultatet zyrtare.