Suedia rrëmben trofeun, shpallet fituese e Eurovision 2023

Suedia rrëmben trofeun, shpallet fituese e Eurovision 2023

Suedia është fituesja e Eurovision 2023. Këngëtarja Loreen me këngën “Tattoo” rrëmbyen vendin e parë duke marrë pikët maksimale nga të gjithë këngët konkuruese. Suedia pati një mbështetje të madhe nga publiku dhe nga vendet që morën pjesë duke pasur një diferencë të madhe pikësh.

Një spektakël plot emocione e performanca fantastike solli finalja e madhe e Eurovision 2023 në Liverpool Arena në Britani të Madhe.

Në vendin e dytë doli  Finlanda.

Shqipëria u përfaqësua këtë vit me këngën “Duje” e kënduar nga Albina dhe Familja Kelmendi e cila u rendit në vendin e 22 me 76 pikë duke lënë prapa shumë vende të tjera konkurruese të cilat nuk u kualifikuan në gjysmëfinalet për të shkuar në finalen e madhe.