Bayerni shpallet kampion në Bundesligë

Bayerni shpallet kampion në Bundesligë

Bayerni është shpallur kampion pas një fitoreje dramatike nga Kolni dhe humbjes zhgënjyese të Dortmundit.

Bayerni fitoi me rezultat 1-2, ndërsa Dortmundi barazoi me Mainzin me një finish dramatik prej 2:2.

Me këtë trepikësh, Bayerni u pozicionua në vendin e parë me pikë të barabarta me Dortmundin, por ishin ndeshjet direkte ato që bënë diferencën.