Udhëheqësi i Wagner thotë se largohen nga Bakhmut javën e ardhshme

Wagner

Yevgeny Prigozhin, udhëheqësi i forcës mercenare të grupit Wagner të Rusisë, ka deklaruar se forcat e tij do të largoheshin nga qyteti ukrainas i Bakhmutit, të cilin ata janë përpjekur ta marrin që nga vera e kaluar.

Reuters raporton se Prigozhin tha se ata do të tërhiqen më 10 maj – duke i dhënë fund përfshirjes së tyre në betejën më të gjatë dhe më të përgjakshme të luftës – për shkak të humbjeve të mëdha dhe furnizimeve të pamjaftueshme të municioneve.

Ai u kërkoi shefave të mbrojtjes që në vend të tyre të fusin trupa të rregullta të ushtrisë, shkruan The Guardian, transmeton Klankosova.tv.

“Unë deklaroj në emër të luftëtarëve Wagner, në emër të komandës Qagner, se më 10 maj 2023, ne jemi të detyruar të transferojmë pozicionet në vendbanimin Bakhmut në njësitë e ministrisë së mbrojtjes dhe të tërheqim eshtrat e Wagnerit në kampet e logjistikës në lëpini plagët tona”, tha Prigozhin në një deklaratë.

“Unë po i tërheq njësitë e Wagner nga Bakhmut sepse në mungesë të municioneve ato janë të destinuara të humbasin në mënyrë të pakuptimtë.”

Wagner ka qenë në krye të përpjekjes së gjatë dhe të kushtueshme të Rusisë për të kapur Bakhmutin dhe Prigozhin.

Por mbrojtësit ukrainas ia kanë dalë mbanë dhe Prigozhin ka shfryrë zemërimin në rritje ndaj asaj që ai e përshkruan si mungesë mbështetjeje nga struktura e mbrojtjes ruse.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.