Tjetër rast i të shtënave masive në Serbi, tetë të vrarë e 13 të plagosur

Tjetër rast i të shtënave masive në Serbi, tetë të vrarë e 13 të plagosur

Qindra forca speciale serbe janë vënë në ndjekje të një personi të armatosur që vrau të paktën tetë persona dhe plagosi 13 të tjerë në rastin e dytë në po kaq ditë të të shtënave masive në vend.

Masakra ndodhi në orën 23:00 të enjten mbrëma në fshatin Dubonë, sipas Ministrisë së Brendshme të vendit.

Sulmuesi qëlloi një grup njerëzish me një armë automatike dhe u largua nga vendi i ngjarjes, sipas transmetuesit publik RTS.

Sulmuesi mbetet i lirë dhe një urdhër është lëshuar për të dyshuarin, një mashkull 21-vjeçar i identifikuar si Urosh B. nga Ministri i Brendshëm Bratislav Gashiq.

Më shumë se 600 pjesëtarë të Forcave Speciale Serbe janë duke kërkuar për sulmuesin, sipas transmetuesit publik RTS, me autoritetet që kanë vendosur helikopterë dhe kamera termike të imazhit.

Policia ka rrethuar zonën ku dyshon se ai fshihet, sipas kanalit N1. Të gjitha njësitë speciale të policisë janë të angazhuara, duke përfshirë një njësi kundër terrorizmit, njësi helikopterësh dhe forca policore nga qytetet e Beogradit dhe Smederevës.

Ministria e Brendshme konfirmoi për CNN se ata po e trajtojnë këtë incident si një akt terrorizmi të brendshëm, por nuk specifikuan më shumë detaje. /Klankosova.tv