Policia e Serbisë iu bën thirrje qytetarëve që të mbyllin armët pas sulmit të djeshëm

Policia e Serbise

Policia serbe të enjten u bëri thirrje qytetarëve që t’imbyllnin armët pasi një djalë 13-vjeçar përdori armët e babait të tij në një sulm të tërbuar që vrau tetë nga shokët e tij studentë dhe një roje shkolle, duke shkaktuar valë tronditëse në mbarë vendin.

Mijëra njerëz në Beograd dhe qytete të tjera u rreshtuan për të vendosur lule, ndezur qirinj dhe lënë lodra për të përkujtuar viktimat e të shtënave që ndodhën në një lagje qendrore në kryeqytetin serb të mërkurën në mëngjes.

Policia tha se adoleshenti kishte planifikuar sulmin për një muaj, kishte vizatuar skica të klasave dhe kishte bërë lista të fëmijëve që kishte planifikuar të vriste. Djali, i cili kishte vizituar poligonet e qitjes me të atin, mori dy armë nga kasaforta e babait të tij, tha policia të mërkurën.

Serbia është e mbushur me armë të mbetura nga luftërat e viteve 1990, por të shtënat masive kanë qenë jashtëzakonisht të rralla dhe llogariten sit ë shtënat e para në shkollë në historinë moderne të Serbisë, raporton Associated Press, transmeton Klankosova.tv.

“Ministria e Brendshme u bën thirrje të gjithë pronarëve të armëve që t’i ruajnë armët e tyre me kujdes, të mbyllura në kasaforta ose dollapë, në mënyrë që të jenë jashtë mundësive të të tjerëve, veçanërisht fëmijëve,” tha policia në një deklaratë që njoftoi gjithashtu kontrolle të forta për pronarët e armëve. në të ardhmen.

Të shtënat të mërkurën në mëngjes në shkollën fillore Vladislav Ribnikar lanë gjithashtu shtatë persona të shtruar në spital – gjashtë fëmijë dhe një mësuese. Një vajzë e cila u qëllua në kokë mbetet në gjendje të rrëndë për jetën dhe një djalë është në gjendje të rëndë me lëndime në shtyllën kurrizore, thanë mjekët të enjten në mëngjes.

Sulmuesi, të cilin policia e identifikoi si Kosta Keçmanoviq, nuk ka dhënë asnjë motiv për veprimet e tij.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS