Miqësia me Putinin e lë Schroderin pa zyrë në Bundestag

gerhard schroder

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder donte që zyra e tij me shtatë dhoma dhe stafi i tij prej katër anëtarësh të ktheheshin në zyrën e Bundestagut. Por Gjykata Administrative e Berlinit vendosi se ai duhet të vazhdojë të punojë pa akses në zyrën e tij dhe ekipin e tij.

Në maj 2022, komisioni i buxhetit i parlamentit gjerman kishte vendosur që të mos i jepte më Schroderit këto privilegje. 79-vjeçari ishte përballur me një goditje të fortë për lidhjet e tij të vazhdueshme me Rusinë, të cilat kanë përfshirë pozita në bordet e kompanive ruse të energjisë dhe miqësinë personale me presidentin rus Vladimir Putin. Ai ngriti një padi kundër vendimit të komitetit në gusht 2022, raporton “Politico”.

Për më shumë se 50 vjet, një praktikë joformale e kahershme u lejon kancelarëve të kenë hapësirë për zyra dhe staf në ndërtesat e parlamentit gjerman në Berlin për t’u përdorur për ushtrimin e detyrave që dalin nga pozicioni i tyre i mëparshëm. Deri tani zyrat janë vënë në dispozicion të përjetshëm. Ish-kancelarja Angela Merkel, për shembull, ka ende nëntë punonjës, transmeton Klankosova.tv.

Megjithatë, sipas gjykatës, kjo praktikë nuk është e rregulluar, pasi këto privilegje nuk janë të përcaktuara në ligj. Schroder nuk ishte i pranishëm në seancën dëgjimore në kryeqytet të enjten.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Schroder ka qenë gjithashtu i izoluar brenda partisë së tij, Social Demokratët e Gjermanisë (SPD), për shkak të lidhjeve të tij personale me Putinin dhe lidhjeve të biznesit me kompanitë ruse të energjisë.

Madje pati edhe tentativa për ta përjashtuar, por në fillim të marsit një komision partie vendosi që ai të mbetet anëtar i SPD-së.

Schroder ishte kancelar i Gjermanisë nga viti 1998 deri në 2005. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS