Lufta në Ukrainë: SHBA mohon organizimin e sulmit me dron në Moskë

kremlin sulmi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mohuar pretendimet ruse se kanë organizuar një sulm të supozuar me dron në Kremlin të mërkurën, me qëllim vrasjen e presidentit Vladimir Putin, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Një ditë pasi akuzoi Ukrainën për kryerjen e sulmit të supozuar, zëdhënësi i Putinit tha se kjo ishte bërë me mbështetjen e Uashingtonit.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby, e quajti atë një “pretendim qesharak”.

Ukraina ka thënë se nuk kishte asnjë lidhje me sulmin e supozuar. Putin nuk ishte në ndërtesë në atë kohë.

Ukraina ka akuzuar Moskën për organizimin e incidentit në mënyrë që ta përshkallëzojë luftën.

Edhe pse sulmet ruse kanë vazhduar të pandërprera – 21 persona u vranë të mërkurën në rajonin Kherson në jug – nuk ka ende asnjë shenjë të intensifikimit nga ana e Moskës.

Megjithatë, të dielën në mbrëmje një dron u rrëzua mbi kryeqytetin ukrainas, Kiev, jo shumë larg zyrës presidenciale. Zyrtarët më vonë pranuan se ishte një dron ukrainas që kishte “humbur kontrollin” dhe ishte shkatërruar për të shmangur “pasoja të padëshirueshme”.

Sipas zëdhënësit të Presidentit Putin, sulmi në Kremlin, një kompleks i madh qeveritar në qendër të Moskës, ndodhi herët të mërkurën. Pamjet në rrjete sociale treguan tymin që ngrihej mbi kompleks.

Të enjten, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se SHBA qëndron “pa dyshim” pas sulmit të supozuar, pa dhënë prova.

“Vendimet për sulme të tilla nuk merren në Kiev, por në Uashington”, tha ai.

Në përgjigjen e tij, Kirby u tha mediave amerikane: “Peskov është i shtrirë atje, i pastër dhe i thjeshtë”.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.