129 të vdekur pas shiut të rrëmbyeshëm në Ruandë, numri i viktimave pritet të rritet

Ruande

Të paktën 129 persona kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve të shiut të rrëmbyeshëm në Ruandë.

Numri i të vdekurve vazhdon të rritet pasi përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut u shkaktuan nga shiu i madh që filloi javën e kaluar, tha Agjencia e Transmetimeve të Ruandës, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Kërkimi për viktima të tjera është duke u zhvilluar pas motit më ekstrem gjatë natës.

“Ky mund të jetë numri më i lartë i vdekjeve të shkaktuara nga fatkeqësitë që do të regjistrohet në vend në periudhën më të shkurtër, sipas të dhënave të disponueshme nga vitet e fundit”, thuhet në një deklaratë nga një media e mbështetur nga qeveria në Ruandë.

Sipas Agjencisë së Meteorologjisë së Ruandës priten edhe më shumë reshje shiu.

Nga janari deri në prill 60 njerëz u vranë në fatkeqësitë e lidhura me motin dhe rreth 1,205 shtëpi dhe 5,000 hektarë tokë në të gjithë vendin u shkatërruan.

Në të kaluarën, qeveria u ka kërkuar banorëve në zonat ligatinore të evakuohen.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.