Zelensky: Ne nuk e sulmojmë Putinin, ne luftojmë në territorin tonë

Volodymyr Zelensky

Presidenti i Ukrainws, Volodymyr Zelensky, ka përsëritur se Kievi nuk qëndron pas një sulmi të supozuar në Kremlin, pasi vendi i tij u akuzua për një përpjekje të dështuar për të vrarë presidentin rus Vladimir Putin brenda natës.

Rusia ka fajësuar Kievin për incidentin dhe ka kërcënuar se do të hakmerret.

Por duke folur në një konferencë shtypi në Helsinki sot, Zelensky tha: “Ne nuk sulmojmë Putinin, apo Moskën, ne luftojmë në territorin tonë. Ne po mbrojmë fshatrat dhe qytetet tona”.

I pyetur pse Rusia ka akuzuar Ukrainën se qëndron pas sulmit të supozuar, Zelensky tha se Putinit i duhet një mënyrë për të motivuar popullin e tij pasi ai “nuk ka fitore”.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.