Turqia do të organizojë takim të zyrtarëve rusë dhe ukrainas

Rexhep Tayp Erdogan

Turqia këtë javë do të organizojë një takim me zyrtarër rusë dhe ukrainas në Stamboll, për të diskutuar zgjatjen e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi.

Zëvendësministrat e mbrojtjes të tre vendeve priten në Stamboll të premten, citohet të ketë thënë Akar, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

“Të dy vendet anojnë drejt” zgjerimit të eksporteve të grurit. Ne shpresojmë që marrëveshja e grurit do të vazhdojë pa asnjë ndërprerje,” tha ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, duke shtuar se është kritike për të shmangur një krizë globale ushqimore.

Komentet e Akar erdhën pasi Kremlini javën e kaluar tha se një zgjatje e marrëveshjes nuk mund të bëhet.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.