Shpërthimi në Nord Stream, dyshohet se anijet ruse ishin pran tubacioneve

Ukraina Nord Stream

Disa anije ruse, të afta për të kryer operacione nënujore ishin pranë vendit ku ndodhi shpërthimi në tubacionet e Nord Stream.

Sipas një dokumentari, anijet thuhet se u lokalizuan duke përdorur komunikime të përgjuara të marinës ruse afër Nord Stream, ku më pas shpërthyen dy tubacione që transportonin gaz nga Rusia në Evropë.

Ndonëse shkaku i shpërthimeve është i paqartë, Perëndimi drejtoi gishtin kah Moska, ndërsa Moska fajësoi vendet perëndimore, dukë përfshirë Britaninë e Madhe.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS