Policia në Beograd: 14 vjeçari kishte një listë se kë donte të vriste, e kishte planifikuar krimin për një muaj

Krimi ne Beograd

Shefi i Departamentit të Policisë së Beogradit, Veselin Miliq, ka thënë sot se djali K.K. (14), i cili vrau tetë nxënës dhe një roje të sigurisë së shkollës fillore “Vladislav Ribnikar” dhe plagosi një numër të madh personash të tjerë, e planifikoi atë krim për një muaj dhe se kishte një listë të fëmijëve që planifikonte t’i vriste.

“Ai bëri një plan për hyrjen dhe daljen nga shkolla dhe përcaktoi”, siç tha ai, objektivat prioritare. Skica duket si diçka nga një video lojë, që tregon se ai kishte planifikuar në detaje se si të hynte dhe në cilat departamente”, tha Miliq gjatë një konference për media.

Miliq tha se djali nuk i tregoi policisë se cili ishte motivi i krimit të tij, por se ai me vetëdije zgjodhi 3 majin si datë të ekzekutimit dhe klasën e historisë, sepse është afër hyrjes së shkollës dhe sepse mësimi i parë ishte në departamentin e tij, shkruan agjencia Beta, transmeton Klankosova.tv.

Sipas tij, K.K. kishte dy pistoleta në pronësi të babait të tij, si dhe katër bomba molotovi dhe se menjëherë pasi kishte hyrë në shkollë vrau rojen, nxënësin kujdestar dhe dy nxënës të tjerë që ndodheshin aty.

Pas kësaj ka ka shkuar në sallën e historisë, ku ka qëlluar mësuesen dhe fëmijët e tjerë.

Pas kësaj ai doli nga shkolla dhe thirri policinë nga oborri për t’i treguar se çfarë kishte bërë, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO