OKB: Uria në botë u përkeqësua në vitin 2022 për shkak të luftës në Ukrainë

gruri ukraine

Një raport të ri i publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara paraqet një pamje shqetësuese të gjendjes së urisë globale, me miliona njerëz që ende përballen me pasiguri të tmerrshme dhe vende të shumta që luftojnë për të shpëtuar nga fatkeqësitë e gjata.

Sipas Raportit Global të këtij viti mbi Krizat Ushqimore, një raport vjetor i prodhuar nga Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) e Kombeve të Bashkuara, gjendja e përgjithshme globale e pasigurisë së rëndë ushqimore po bëhet dukshëm më serioze, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Numri i njerëzve që jetojnë në kushte ushqimore “të stresuara” është trefishuar në gjashtë vitet e fundit, që do të thotë se rreth 253 milionë njerëz në mbarë botën janë tani në një pikë ku një tjetër tronditje globale ose lokale mund t’i shtyjë ata në rrethana shumë më serioze.

“Kjo është uria që kërcënon të rrëshqasë në urinë dhe të shkaktojë vdekje të gjerë”, thuhet në raportin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Një përqindje e lartë e njerëzve që jetojnë në kushtet më të këqija të pasigurisë ushqimore banojnë në të njëjtin numër vendesh që kanë udhëhequr raportin e FAO-s për disa vite.

Ndër njerëzit më të uritur në botë, plotësisht 40% jetojnë në Republikën Demokratike të Kongos, Etiopi, Afganistan, Nigeri dhe Jemen teksa gjithsej 38 vende janë regjistruar vazhdimisht si në krizë ushqimore.

Megjithatë, në renditjen e krizave më të këqija ushqimore të vitit 2022, një vend dallohet si një emergjencë krejtësisht e re: Ukraina, ku pushtimi rus dhe gjendja e rëndë ekonomike që pasoi ka ndërprerë bujqësinë, linjat e furnizimit dhe rrugët e eksportit.

Në fakt, lufta në Ukrainë është veçuar nga FAO si një nxitës i ri i madh i pasigurisë ushqimore në mbarë botën, që sipas raportit “shkaktoi një kulm të paprecedentë të çmimeve ndërkombëtare të ushqimeve” në gjysmën e parë të vitit të kaluar. Është një nga një sërë konfliktesh që ka”, thuhet në raport.

Ndërsa Rusia dhe Ukraina kanë arritur një marrëveshje për të siguruar që gruri ukrainas të mund të eksportohet për momentin, siç shpjegon FAO, si Rusia dhe Ukraina janë shtyllat kryesore të furnizimit botëror të ushqimit falë prodhimit të tyre të karburantit, inputeve bujqësore dhe mallrave thelbësore ushqimore. si gruri, misri dhe vaji i lulediellit.

Dhe edhe me rënien e çmimeve të ushqimeve pas goditjes në gjysmën e parë të vitit të kaluar, Iniciativa e Kokrrave të Detit të Zi mbetet shumë e brishtë. Rusia është ende duke sulmuar zonat dhe infrastrukturën civile, dhe një kundërofensivë e parashikuar ukrainase kundër pozicioneve ushtarake ruse ngre mundësinë që marrëveshja e ndërmjetësuar ndërkombëtarisht mund të dështojë – me pasoja të mëdha për urinë në botë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.