Mushkonjat që mbartin sëmundje po përhapen në Evropë

mushkonja

Shkencëtarët po hetojnë kërcënimin e mushkonjave në Skoci, pasi Franca dha alarmin për llojin e tigrave aziatikë.

Mushkonjat po fluturojnë drejt veriut në vazhdën e ngrohjes globale.

Shkencëtarët kanë gjurmuar përhapjen e këtij insekti që mbart sëmundje në të gjithë Evropën për vite me radhë, por ndikimet shëndetësore për njerëzit janë ende të paqarta, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Tani studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar po fillojnë një projekt të madh për të vlerësuar rrezikun e sëmundjeve të shkaktuara nga mushkonjat në Skoci sipas skenarëve aktualë dhe të ardhshëm të ndryshimeve klimatike.

Mushkonjat tigër aziatike po përhapen në temperatura më të nxehta të cilat janë bartëse famëkeqe të sëmundjeve serioze, duke përfshirë ethet e dengës, Chikungunya, Nili Perëndimor dhe Zika.

Ndryshimi i klimës do të thotë se kjo specie shumë pushtuese po lulëzon në të gjithë vendet e Mesdheut.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.