Janjiq: Kriza në Kosovë do të vazhdojë për kohë të gjatë – Kurti dhe Vuçiq po blejnë kohë

Dushan Janjiq

“Kriza në Kosovë nuk do të zgjidhet shpejt, do të vazhdojë për një kohë të gjatë”.

Kështu ka deklaruar Dushan Janjiq, nga Forumi për Marrëdhënie Etnike.

Ai tha se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po blejnë kohë.

“Gjëja më e rëndësishme për mbijetesën e paqes së paqëndrueshme është zgjidhja e problemeve të paraushtarakëve, krimit, lirisë së lëvizjes dhe lëvizjeve të njëanshme”, tha Janjiq për N1 përcjell Klankosova.tv

Janjiq shtoi se është e nevojshme që në Kosovë të zhvillohen zgjedhje të reja me pjesëmarrjen e serbëve, për të normalizuar situatën.

Analisti politik foli edhe rreth zhvillimeve nga rundi i ri i dialogut të zhvilluar në Bruksel.

Ai tha se pavarësisht deklarimeve të Borrellit se ishte bërë një hap i madh drejt formimit të Asociacionit, gjërat nuk shkuan mirë.

“U prezantua udhërrëfyesi për kthimin e serbëve në institucione. Siç kemi dëgjuar nga presidenti Vuçiq, nuk është arritur marrëveshje për këtë, por ai është i gatshëm të ulet sërish me Kurtin pas tre-katër ditësh dhe të bisedojë. Por le të jemi të drejtpërdrejtë – po flasim se si të dalim nga vakuumi institucional dhe i sigurisë që u krijua kur Lista Serbe u largua nga institucionet”, tha Dushan Janiq.

Janjiq tha se derisa po vazhdojnë bisedimet për kthimin e serbëve në institucionet gjyqësore dhe politike, po ndërrohen flamujt në stacione policore dhe po hapet ura.

“Hapja e urës ndërmjet Mitrovicës veriore dhe jugore ishte planifikuar edhe më parë, por nuk ishte koha e duhur. Ka një kuptim më simbolik dhe përkujtues të kohërave të tmerrshme”, tha Janjiq.

Ai komentoi edhe deklarimin e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, se drafti i statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe është “kundër Kushtetutës së Kosovës”,analisti politik serb ka thënë se kryeministri i Kosovës “po e sajon këtë”.

Analisti politik serb, Dushan Janjiq, u pyet rreth përfundimit të negociatave mes Prishtinës dhe Beogradit.

Janjiq me shkak u përgjigj:

“Kur kanë filluar negociatat i kam pasur flokë të zeza, ndërsa tani jam thinjur. Shpresoj që kjo mos të ndodh me ta”, tha ai.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO