Kufiri i borxhit: ShBA mund të mbetet pa para të gatshme nga 1 qershori

Janet Yellen

Sekretarja e Thesarit të ShBA-së, Janet Yellen, ka paralajmëruar se ky shtet mund të mbetet pa para të gatshme nga 1 qershori, nëse Kongresi dështon ta rrisë apo ta pezullojë tavanin e borxhit.

Arritja e kufirit maksimal të borxhit nënkupton që qeveria e ka të pamundur që të huazojë më tepër para, raporton BBC, transmeton KlanKosova.tv.

Të hënën, Yellen, ka thirrur Kongresin që të veprojë “sa më parë të jetë e mundshme” për ta adresuar çështjen e limitit prej 31.4 trilionë dollarësh.

Presidenti Joe Biden ka thirrur një takim për 9 maj me liderët kongresistë për këtë çështje.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.