Borrelli për draft-statutin e Asociacionit: Palët ende me qëndrime të largëta

kurti vuciq borrell 2 maj 2023

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, është deklaruar pas takimit me Kurtin dhe Vuçiqin.

Duke folur për draft-statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, i cili u prezantua sot për herë të parë nga ekipi menaxhues në kuadër të takimit trepalësh në Bruksel, ai tha se ky është vetëm hapi i parë drejt statutit final të AKS-së.

“Palët morën një hap të rëndësishëm përpara rreth Asociacionit, palët ishin pajtuar 10 vjet më parë dhe sonte u prezantua drafti i parë dhe nuk është drafti final. Ky është në linjë me marrëveshjen e re”, tha Borrelli, duke iu referuar marrëveshjes së Ohrit, raporton Klankosova.tv.

Ai tha se Kurti në takim i ka thënë qëndrimet e tij për mbrojtjen e komunitetit serb, por shtoi se “siç është pritur, qëndrimet e palëve janë të largëta rreth Asociacionit”.

“Ata janë pajtuar që t’i nisin negociatat në një të ardhme të afërt, duke e marrë këtë draft si një pikë-nisje. Ne kemi shumë modele të asociacioneve në Evropë”, tha mes tjerash shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS