Bogujevci: Pas mohimit 24 vjeçar, Serbia pranon krimin e zhdukjes me forcë

Bogujevci: Pas mohimit 24 vjeçar, Serbia pranon krimin e zhdukjes me forcë

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, ka thënë se pas mohimit 24 vjeçar, Serbia pranon krimin e zhdukjes me forcë.

Tutje, ajo ka thënë se Serbia për herë të parë pranon të ofrojë qasje në të gjitha materialet që do të ndihmojnë në gjetjen e personave të zhdukur me forcë – qofshin këto edhe materiale të klasifikuara, njofton Klan Kosova..

“Pas mohimit 24 vjeçar, me këtë deklaratë Serbia pranon krimin e zhdukjes me forcë. Me këtë deklaratë e ngritë nevojën urgjente për përpjekje shtesë për të lehtësuar vuajtjet e familjeve. Gjithashtu për herë të parë pranon të ofrojë qasje në të gjitha materialet që do të ndihmojnë në gjetjen e personave të zhdukur me forcë – qofshin këto edhe materiale të klasifikuara”.

“Republika e Kosovës është e përkushtuar për të zbardhur zhdukjet me forcë gjatë luftës dhe për t’i dhënë fund ankthit të pritjes së familjarëve për të ditur fatin dhe vendndodhjen e më të dashurve të tyre”.

Sipas saj, deklarata e sotme na sjellë një hap më afër të vërtetës.

“Shpresojmë që ky hap i rëndësishëm do të lehtësojë sado pak dhimbjen e familjarëve”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

klankosova.tv