Alpinisti amerikan vdes gjatë ngjitjes në malin Everest

Everest

Një alpinist amerikan ka vdekur gjatë ngjitjes për në malin Everest të hënën, sipas një organizatori të ekspeditës.

“Jonathan Sugarman vdiq në Kampin 2 pasi filloi të mos ndihej mirë”, tha Pasang Sherpa për CNN të martën, transmeton Klan Kosova.

Sugarman me bazë në Seattle ishte pjesë e një ekspedite të organizuar nga International Mountain Guides (IMG) me bazë në shtetin e Uashingtoni.

Sherpa shtoi se “trupi i tij mbetet në kampin 2 me pjesën tjetër të ekipit të ngjitjes”.

Kjo vjen pasi Nepali ka lëshuar leje për një rekord 463 alpinistësh deri më 26 prill, për ekspeditat e këtij sezoni pranveror në malin Everest.

Pas vdekjes së Sugarman, Ambasada e Shteteve të Bashkuara lëshoi një deklaratë. “Mund të konfirmojmë se Dr. Jonathan Sugarman ndërroi jetë duke u ngjitur në malin Everest të hënën më 1 maj”, thuhet në njoftim. “Ngushëllimet tona më të thella shkojnë për familjen dhe miqtë e tij.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

klankosova.tv