Moska thotë se “të gjitha objektivat u goditën” në sulmet me raketa gjatë natës

lufta në Ukrainë

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se “të gjitha objektivat e caktuara u goditën” në një breshëri vdekjeprurëse sulmesh të nisura kundër Ukrainës të hënën, kështu duke plagosur dhjetëra njerëz, përfshirë fëmijë.

“Forcat e Armatosura të Federatës Ruse nisën një sulm raketor grupor me armë precize me rreze të gjatë veprimi, me bazë ajrore dhe detare, në kompleksin ushtarako-industrial të Ukrainës”, tha ministria në një deklaratë, duke shtuar se sulmet në Bakhmut janë në vazhdim.

Zyrtarët ukrainas raportuan se sulmet me raketa në Pavlograd kishin plagosur të paktën 34 persona, duke përfshirë pesë fëmijë, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Për më tepër, video që qarkullon në mediat sociale dhe e shpërndarë nga një guvernator i vendosur nga Rusia në rajonin juglindor të Zaporizhzhia, Vladimir Rogov, duket se tregon se Rusia goditi një depo municioni në një stacion hekurudhor në Pavlograd.

ShBA-ja: Më shumë se 20 mijë luftëtarë rusë të vrarë në Bakhmut

 

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

klankosova.tv