34 të plagosur në sulmet e fundit ruse në Ukrainë

Sulmet ruse ne Ukraine

Rusia lëshoi një breshëri të re raketash në Ukrainë gjatë natës, që dëmtuan dhjetëra shtëpi dhe lanë të plagosur të paktën 34 njerëz.

Sulmi në Pavlohrad, një qytet dhe qendër hekurudhore, erdhi gjatë valës së dytë të sulmeve me raketa mbarëkombëtare në tre ditë, me Moskën që me sa duket ringjalli taktikën e saj dimërore të sulmeve përpara një kundërofensivë të planifikuar ukrainase.

Qyteti ndodhet në Ukrainën juglindore, pas vijave kryesore të frontit lindor dhe jugor në luftë, dhe përfshin një qendër hekurudhore, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Pjesë të tjera të Ukrainës duket se i kanë mbijetuar valës së sulmeve të padëmtuara, pasi sirenat e sulmit ajror u dëgjuan për orë të tëra gjatë natës. Ukraina tha se rrëzoi 15 nga 18 raketat në hyrje.

Zyrtarët në kryeqytetin Kiev thanë se nuk kishte raporte për viktima apo dëme civile atje./Klankosova.tv/

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.